Трише подкрепи еврото
В четвъртък еврото продължи възходящото си движение, като достигна нов едноседмичен връх, покачвайки се с 1.9% до ниво 1.3383 долара. Подкрепа на силното рали на единната валута от последните дни оказаха няколко фактора: успешните аукциони за нови дългови книжа на Португалия, Испания и Италия и нарастващите очаквания, че следващата седмица от ЕС ще се споразумеят за значително повишение на размера на Фонда за Европейска спешна финансова помощ (EFSF).
Проинфлационната пресконференция на управителя на Европейската централна банка - Жан-Клод Трише пък бе катализаторът, който отново възроди надеждите на инвеститорите за стабилизиране на Еврозоната. Трише сигнализира, че Централната банка започва по-внимателно да следи силния краткосрочен инфлационен натиск и че ако инфлацията продължи силно да се качва, то Европейската централна банка може и да качи по-рано от очакванията своите лихви.
На вчерашния аукцион за нови 5-годишни и 15-годишни дългови книжа на Италия бяха продадени книжа за 6 млрд.евро, което в горния край на планираните продажби за 4-6 млрд.евро. Испания успя да пласира 5-годишни дългови книжа за 3 млрд.евро, при планирани продажби между 2 и 3 млрд.евро.
По време на пресконференцията след срещата на управителния съвет на ЕЦБ, управителят й Жан-Клод Трише заяви, че инфлационният натиск в Еврозоната изглежда да бъде краткосрочен и не представлява заплаха, според конструкторите на монетарната политика на банката. Развитието на цените ще остане в унисон с ценовата стабилност, а инфлационните очаквания остават непроменени. В същото време, Трише подчерта, че политиката на банката ще бъде приспособима, като моментният позитивен импулс за икономически ръст остава незасегнат.
Управителят допълни, че търсенето на домакинствата все повече ще бъде причина за ръст на икономиката в района. Върху него обаче, негативно влияние могат да окажат нарастващите цени на петрола и стоките. Трише призна, че инфлацията за декември се е оказала на по-високи нива от очакваните, но тя ще бъде умерена до края на 2011 година. В унисон с очакванията Централната банка взе решение да остави основната лихва на ниво 1%.
От своя страна доларът се оказа под серия от продажби, след като негативните щатски данни отново обърнаха вниманието на пазарните участници към задълбочаващите се проблеми около трудовия сектор на страната. Броят на подадените молби за помощи при безработица през миналата седмица се повиши с 35 хил. до 445 хил., което се възприе като сигнал, че пазарът на труда продължава да се възстановява, макар и с по-бавни темпове.
Британският паунд също отбеляза близо едномесечен връх, като затвори търговията на нива от 1.5836 долара, с оглед общия риск-апетит на финансовите пазари и спада на USD, JPY и CHF които са със статут на "валути-убежище". Смесените данни за индустриалното и промишлено производства, съответно 3.3% и 5.6% на годишна база и 0.4% и 0.6% на месечна база, във Великобритания за ноември не оказаха сериозно влияние върху паунда. Вчера Английската централна банка реши да запази размера на финансовите стимули непроменен на ниво 200 млрд. паунда, както и да запази основния лихвен процент непроменен при 0.50%.
Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД