Колко далеч от върха и минимума си са членовете на SOFIX?
Когато говорим за индекс, олицетворяващ пазара, се сещаме за този на сините чипове - SOFIX. Дали обаче индексът е представителен и отразява реално случващото се на борсата?
Напоследък станахме свидетели на доста чести актуализации на индекса, които тотално биха могли да объркат инвеститорите по отношение това кои компании влизат в състава му.
И докато това отговаря на зададените правила, то може би е уместен въпросът, дали те са достатъчно добре съобразени с родната действителност?
Честите промени на състава на един индекс правят сравнимостта му с минали периоди изключително трудна, заради различния му състав в различни периоди.
Друг недостатък на тегловите индекси е това, че те биха могли да станат твърде зависими и обременени от движението на определени компании, което има както своите плюсове, така и минуси.
Справка на Profit.bg сочи в каква степен индексът е отдалечен от своята най-ниска и най-висока стойност, както и каква е ситуацията при компаниите, влизащи в състава му.
Средната отдалеченост на компаниите от индекса е 16.3% от дъното му за последната една година, или над два пъти повече в сравнение със SOFIX, на който му трябват едва 7.7% за да се върне до най-ниското си ниво, постигнато през ноември.
От разглежданите компании най-близко до дъното си са Индустриален Холдинг България АД - на 4.66% от него и Софарма - на 5.4%, а най-далеч от него са Стара планина Холд АД на 37.1% и Еврохолд, Доверие и ПИБ на по 27.5% от дъното си.
По отношение на достигане на най-високите си стойности за годината, нещата също изглеждат доста подобни.
Индексът следва да се повиши с 19.3%, за да достигне най-високата си за годината стойност, при средно за компаниите необходимо такова от 31%.
Най-близо до максимумите за годината са Софарма и Стара планина Холд., на които им трябват съответно 5.6 и 6%, за да ги достигнат.
С най-много трябва да се повишат акциите на БАКБ, за да достигнат най-високата си стойност за последната една година - 87.4%.