Иранският министър на петрола: Цена от 100 долара е реална
Иранският министър на петрола Сеид Масуд Мир-Каземи заяви днес, че цена от 100 долара за барел е реална. Според него не се налага да бъде свиквана извънредна среща на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), за да се обсъждат котировките на суровината, предадоха Ройтерс и Франс прес.
Тази седмица цената на сорта Брент се повиши силно до около 98 долара за барел и в петък отбеляза 27-месечен максимум от 99.20 долара. Американският лек суров петрол се търгуваше за около 91 долара за барел - доста над диапазона от 70-80 долара, който водещият износител от картела Саудитска Арабия определи като приемлив и за производителите, и за потребителите.
Представител на страна от Персийския залив, членка на ОПЕК, заяви в четвъртък пред Ройтерс, че има вероятност картелът да свика извънредна среща, ако цените на петрола превишат 100 долара и останат такива.
Либия, Еквадор и Венецуела обявиха, че котировките трябва да бъдат по-високи, за да могат страните да поддържат производството си. "Никоя от членките на ОПЕК не намира цената от 100 долара за обезпокоителна", отбеляза днес Мир-Каземи. Той допълни, че някои от страните в петролния картел все още не виждат никаква необходимост от извънредна среща, ако котировките се повишат до 110 или 120 долара за барел.
На 1 януари Иран пое ротационното председателство на ОПЕК за първи път от Ислямската революция през 1979 година. На ОПЕК, обединяваща 12 страни, се падат 40 процента от световното производство на петрол. Следващата среща на картела е насрочена за 2 юни.
Според някои анализатори по същество цената на петрола се обвързва с възстановяването на световната икономика, засилващо потреблението на гориво. Други обръщат най-силно внимание на различията между днешния сравнително добре снабден пазар и пазара от 2008 г., когато цената на петрола отбеляза исторически максимум от близо 150 долара за барел, отбелязва Ройтерс.
Поскъпването на петрола ще забави възстановяването на световната икономика, тъй като идва в момент на замразени доходи и бездруго ограничено потребление, пише "Дневник". Според експерти то ще продължи през цялата година. От Международната енергийна асоциация смятат, че това ще се дължи на ръст в търсенето от около 1.3 млн. барела на ден. Според изчисленията разходите за внос на петрол на 34-те най-развити икономики в света са се увеличили от 200 млрд. до 790 млрд. долара за една година.
В свой анализ Ройтерс прогнозира, че най-засегнати от високата цена на петрола ще бъдат задлъжнелите членки на еврозоната като Гърция, Ирландия и Португалия. А Швейцария и държавите от Източна Европа по-лесно ще преодолеят натиска поради стабилността на валутите си.
Ръстът в цената на петрола води и друг нежелан ефект - повишаване на инфлацията. Още през декември по-високите цени на енергийните ресурси оказаха ефект върху инфлацията в ЕС, като тя вече е над 2% - нивото, смятано за таван в еврозоната.
Източник: БТА