Държавата пласира 10.5-годишни ДЦК при 5.49% лихва годишно
Министерството на финансите (МФ) пусна в обращение днес нова правителствена бенчмаркова облигация с оригинален матуритет от 10 години и 6 месеца. Емисия № BG 20 400 11 210 през 2011 година ще се използва като база за изчисляване на дългосрочния лихвен процент за оценка степента на сближаване - един от маастрихтсктите критерии, се казва в съобщение на МФ.
Финансовото ведомство предложи за продажба съкровищни облигации от горецитираната емисия в размер на 45 000 000 лв. и лихвен процент 5% годишно.
На проведения аукцион беше отчетен висок инвеститорски интерес, заявяват от МФ. Общият номинал на заявените поръчки достигна 154 млн. лв., като търсенето превишаваше предлагането три пъти и половина. Постигнатият коефициент на покритие от 3.43 оправда предварителните очаквания за завишено инвеститорско търсене. Активно участие на аукциона бе регистрирано от страна на институционални инвеститори в лицето на пенсионни фондове, застрахователни и животозастрахователни дружества, както и инвестиционни посредници.
Резултатите от аукциона показват, че вътрешните инвеститори не смятат страната за рискова, коментира заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева. Въпреки външните рискове, успяваме да постигнем добри резултати, добави тя.
Постигнатата на аукциона среднопретеглена годишна доходност от 5.49% е най-ниска доходност по 10-годишни държавни ценни книжа (ДЦК), постигана от месец май 2008 г. насам, твърдят от МФ.
Затвърждава се тенденцията за намаляване на доходността на първичен пазар на ДЦК, което е видно и от отбелязания най-нисък спред (2.45%) спрямо бенчмарковите германски федерални облигации в този матуритетен сегмент.
Разликата в доходността между българските и германските правителствени облигации е под стойността на показателя, измерващ риска от неплатежоспособност на държавата, което показва, че в постигната доходност не е инкорпорирана премия за валутен риск.
Положителните резултатите от проведения аукцион са в унисон с окуражаващите тенденции в събираемостта на приходите и подобряващите се макроикономически параметри, отразяващи фискалните фундаменти на страната.