Цената на какаото може да скочи до нивата от 1979 г.
Цената на какаото може да нарасне до най-високото си ниво от края на 70-те години на миналия век, тъй като политическите проблеми в Кот д'Ивоар нарушават доставките от страната, която е най-големия производител на суровината в света, информира Bloomberg.
От началото на декември насам хеджфондовете са увеличили повече от четири пъти залозите си, че цената на какаото ще скача след като оспореният изход от изборите в страната доведе до наличието на двама президенти.
Аласан Уатара, който е международно признатият победител в изборите издаде заповед за спиране на износа на какао, за да спре притока от средства към досегашния държавен глава Лоран Гбагбо. Наложената забрана може да повиши цената на суровината до 3 720 долара за тон, според проучване на Bloomberg сред анализатори. Това би било и най-високото й ниво от януари 1979 г.
Какаото е поскъпнало с 9.1% този месец, което е най-голямото повишение след това на петрола, сред 19-те суровини следни от индекса Thomson/Reuters Jefferies CRB. Щатската компания Cargill Inc вчера обяви, че временно е спряла изкупуването на какао на зърна в Кот д'Ивоар.
Гбагбо, който беше определен за победител от Конституционни съвет на страната, отказва да признае победата за Уатара. От изборите в Кот д'Ивоар, проведени на 28 ноември, досега цената на какаото е нараснала с 20% в Ню Йорк. Производството на Кот д'Ивоар се оценява на около 3.9 млрд. долара по настоящи цени, показват данни на Bloomberg.
Хеджфондовете и другите инвеститори са увеличили дългите си позиции до 7 892 фючърсни контракта в Ню Йорк за седмицата приключила на 18 януари, в сравнение с 1 586 на 7 декември.
Производството на какао в Кот д'Ивоар представлява една трета от световното производство и се очаква да нарасне с 1.9% през тази година, според австралийската банка Macquarie Group Ltd. Доставките от страна на фермерите до пристанищата на страната са около 2% по-малко в сравнение с миналия сезон, казаха от банката на 19 януари.
Цената на какаото със срок на доставка през март скочи със 128 долара, или 4%, до 3 312 за тон вчера в Ню Йорк. По-рано през деня цената се беше покачила до 3 393 долара, което беше най-високото й ниво от 26 януари 2010 г.