Световният газов пазар през 2011 г. ще се сблъска с трудности при съгласуването на условията по дългосрочните договори, заяви главният икономист на Международната агенция по енергетика /МАЕ/ Фатих Бирол.

"През тази година ще има голяма борба при формулирането на условията по дългосрочните договори между доставчиците и потребителите на газ", каза той на конференция, организирана в Москва от инвестиционната компания "Тройка Диалог". Бирол не изключи възможността от усилването на натиска върху доставчиците на суровини с цел отказ от обвързване на цената на газа с цената на петрола в дългосрочните договори. "Няма да се учудя, ако страните-вносители настойчиво чукат на вашата врата и молят по-творчески да подходите към ценовата формула в договорите. Не изключвам, че през 2011 г. те ще усилят своите молби да се отвържат цените на газа от петролните", каза той. Говорейки за основните потребители на газ, Бирол отбеляза съществената роля на Китай. Едновременно с това той напомни, че в Китай съществува конкуренция между газ и въглища.

"Там има богати запаси от въглища. Едновременно с това се поставя въпроса за екологията, но не в контекста на климатичните промени, а за качеството на въздуха", констатира главният икономист на МАЕ. Говорейки за другия голям играч на газовия пазар - САЩ, Бирол смята, че след 10 години тази страна ще се превърне от голям потребител на газ в голям износител. "Ще се учудя, ако ми кажат, че САЩ след 10 години ще внасят втечнен природен газ. Но няма да се учудя, ако след 10 години САЩ се превърнат в износител на газ", заяви той, подчертавайки, че в тази страна бързо се развиват новите технологии за добив от нетрадиционни източници.

Източник: БГНЕС