Найденов: Няма зърнена криза, нито картелно споразумение
Картелно споразумение между зърнопроизводителите няма, заяви министърът на земеделието Мирослав Найденов. Той участва край Варна в заседание на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Министър Найденов обясни повишените цени на зърното с покачването на цените на световните борси.
На 21 февруари ще се проведе съвет на министрите в Брюксел, където ще стане ясно дали е възможно да се определи таван на цените и как ще бъде компенсирана разликата между него и реалната цена.
Георги Милев, член на управителния съвет на асоциацията на зърнопроизводителите категорично заяви, че не е възможно близо 123 хиляди тона зърнопроизводители да сключат картелно споразумение.
"В момента в България се продава най-евтината пшеница в цяла Европа. Естествено ние продаваме най-евтината пшеница в цяла Европа, но не можем да продаваме без пари. Ако искат социален ефект, не да натискат пазара надолу на зърното, когато в цял свят зърното се търгува на високи цени, а да направят социални облекчения", призова Милев.
Министър Мирослав Найденов заяви след срещата, че не подозира зърнопроизводителите в картел, а в България категорично няма зърнена криза. В момента зърното у нас е един и половина милиона тона и е достатъчно да покрие нуждите на страната до новата реколта.
По повод качеството на хляба в България Найденов посочи, че контролът му ще е първата работа на новата Агенция по безопасността на храните, която стартира работа на десети февруари.
"Първото нещо, с което ще се занимаем, казал съм го, е качеството на хляба, защото не приемам обявените съвсем наскоро данни, че виждате ли те са изследвали и всичко е в нормите си. Всички ние знаем, че ядем най-лошия хляб в Европа и на това ще му се сложи краят, категорично ви го заявявам. Знаете, че нещата, които казвам, се случват. Не знам дали ще се казва "Стара планина". Ние имахме три вида хляб - бял, Добруджа и черен, но имахме истински хляб. Сега имаме 30 и не ядем този хляб, който заслужаваме ние и нашите деца", подчерта министърът.
Източник: БНР