С. Митев: Западните квартали са с изключителен потенциал
Повечето световни специалисти приемаха, че всяко чудо трае за три дни, визирайки кризата в сектора на имотите. Тоест, те смятаха през 2008 година, че нещата бързо ще се оправят след около година. Това, което виждаме в момента обаче, че има една страхотна непознаваемост на кризата и две години след това ние все още не можем да слезем до нива, на които пазарът да стане нормален, коментира специално за Profit.TV Симеон Митев, управител на Ню Шанс 96.
Пазарът преди това бе силно раздут. Имаше много хора с розови фантазии. Някои успяха да ги реализират, а други не. От тази гледна точка много от хората са все още с тези сънища, но те не могат да ги осъществят, допълни Митев.
Пазарът трябва да се осланя на логика. По-рано нямаше логика, но сега трябва да има такава, защото днес инвеститорите вземат решения само на база на логични доводи. Логиката диктува, че е възможно понижение в ценообразуването при индустриалните площи и парцелите с още 10-15%, прогнозира Митев.
Две години явно не са достатъчни, защото има капан при инвеститорите, които трябва да продават, за да си оправят кредитите. В един момент те са закупили на една цена, а в момента, когато трябва да го продават цените са съвсем други.
Симеон Митев даде пример с имот в Илиянци - по диагонал на борсата, придобит на цена от 350 евро за кв. м. Днес обаче преговорите започват от 150 евро квадрата. Инвеститорът иска цена, на която го е придобил реално, но това няма как да се случи. Ето и защо няма пазар в момента. Пазар ще има, когато цените паднат още, а търсенето и предлагането се срещнат, смята още Митев.
Това обаче е функция на две неща - от банките като фактор и до колко хората ще могат още да държат. Но в един момент всичко ще тръгне скокообразно надолу, просто няма начин да се държи, смята експертът. Бизнесът и хората разбират, че трябва да се работи, а не да се държи.
"До тук бе с чакането", смята Симеон Митев.
Според него наблюдаваме следното явление. Сделки, макар и трудно, стават, но до тях се стига по следния начин. "Когато има имот на раздута цена и от там се свалят 30-50%, хора и клиенти не идват да купуват, те дори не ходят на оглед. При имот, който е на долна граница на ценообразуване обаче и при разговорите се получава малък марж, тогава се стига до сделки", обясни още той.
Локацията е много определяща за веригите, които са най-агресивни на пазара. Макар и трудно те продължават своята експанзия. И през тази година те ще бъдат определящ фактор. Последните търсят места на оживени булеварди и в центровете на кварталите.
Важно е да се отбележи следното, много от веригите търсят места, които по градоустройствен план се водят смесени многофункционални зони. Там могат да се правят магазини, офиси и жилища, които са с много голяма плътност.
Веригите обаче се интересуват от помещенията за магазини и максимум офиси на втори етаж. Те не се интересуват от площта нагоре. Продавачите пък търсят да продадат целия потенциал и се получава разминаване между търсенето и предлагането по отношение на цените.
Вече има схеми и възможности от едната страна да се прехвърли потенциала на другата. Това досега обаче, бе най-проблемният момент за веригите, които се интересуваха само от долната част на възможностите на парцелите.
Симеон Митев посочи, че интересът на инвеститорите е главно насочен към столичния Младост и по булевард България. "За мен подценена е локацията в западно направление посока Люлин", смята експертът.
В това направление той посочи подготовка на няколко много големи проекта, сред които Гранд Мол, новият център на Ню Сенчъри. Това ще бъдат много големи обекти с възможности, в съчетание с метростанции.
Според него северните части са замрели, защото в момента няма интерес, въз основа на ценообразуването, което се предлага там.
"Като пример може да се посочи Букурещ. Ако една логистична компания иска да застане на околовръстния път в румънската столица, то за нея е важна рентабилността. При цени от 20-25 евро им е рентабилно. Цените на Северната ни дъга в момента са при 30-50 евро за кв. м, което кара логистичните компании да търсят алтернативи включително в Турция и Румъния", обяви управителят на Ню Шанс - 96 Симеон Митев.
Тук може да гледате видео интервюто на Profit.TV с управителя на Ню Шанс - 96 Симеон Митев!