Саудитска Арабия: Ще се погрижим за доставките на петрол
Саудитска Арабия няма да позволи проблемите в Близкия Изток да повлияят на световното предлагане на петрол, заявява днес заместник министъра по петрола на страната пред CNBC.
"Пазарът знае, че Саудитска Арабия има излишен капацитет и го е използвала, когато е било необходимо," казва в интервю Абдулазиз бин Салман Ал Сауд.
"Няма безпокойство и това, което трябва да надделее е липсата на недостиг на предлагане," казва принцът, който е домакин на среща на министрите на основни страни производителки на петрол.
Абдулазиз бин Салман казва, че инвеститорите не трябва да изпадат в паника.
"Инвеститорите не трябва да реагират на рисковата премия на актива. В случай на пожар в къщата паниката води до трагедии. Човек трябва да се овладее, да мисли рационално и да стигне до безопасно място," казва той.
Принцът добавя, че се надява положението в региона да се успокои, но очаква уплаха на пазара на петрол, на валутния пазар и дори на фондови борси предвид несигурността.
По подобие на много от съседите си в Саудитска Арабия безработицата е висока, особено сред младите хора, но има разлики в сравнение със Северна Африка, казва Джон Сфакианакис, старши икономист в Banque Saudi Fransi в Рияд.
"Саудитска Арабия и голяма част от страните в Персийския залив са по-добре подготвени да се справят с евентуални бунтове, в сравнение с Египет и Либия. С големите си петролни резерви те могат да насочват пари към населението."
В Саудитска Арабия се харчат огромни средства за образование. В момента има 24 университета със 100 000 студенти.
Хората следят по телевизията случващото се в региона и са загрижени, но нагласата в страната е по-различна. Това важи и за Кувейт, Обединените арабски емирства и Катар, казва Сфакианакис.