Добивът на петрол в Либия е намалял с една четвърт
Източният либийски район Киренайка вече е извън контрола на режима на Кадафи, обяви италианският външен министър Франко Фратини.Според Фратини, жертвите на протестите в Либия са най- малко 1000 души. Той предупреди и за заплахата от имигрантско цунами към Европа. Повече от 300 000 либийци може да избягат в Италия заради събитията в африканската страна, заяви Фратини.
Журналист на АФП също съобщи, че бунтовници, най-често въоръжени, са се разположили по пътищата около Тубрук и че източната част на страната, около градовете Тубрук и Бенгази, вече не е под конрола на Кадафи. Някои военни подразделения в североизточната част на Либия са преминали на страната на противниците, съобщи телевизия „Ал Арабия", след като командири от района на Ал Джабал ал Ахдар са заявили пред телевизията, че подкрепят протестиращите.
На фона на информационното затъмнение, което цари над Либия, Associated Press Television News успя да излъчи първите кадри от мястото на събитието, които показват тълпа, събрала се на мирна демонстрация на площада в Тубрук, с лозунги „Свободна Либия".
Очаквано, цените на петрола продължават да растат.
Шел, италианската ЕНИ, френската Тотал, германската Винтерсхал са сред тези, които обявиха днес, че спират добива на петрол от съображения за сигурност и изтеглят служителите си.
До момента добивът на петрол в страната е намалял с една четвърт, съобщават световните агенции, или между 300-400 хил. барела по-малко.
Либия произвежда 2% от световния добив на петрол и експертите предупреждават, че политическата криза в страната може да прерасне в петролна.