Най-богатият албанец стана президент на страната
Най-богатият косовски албанец в света - поне ако се вярва на слуховете - бе избран за президент на Косово. 59-годишният Беджет Пацоли има зад гърба си стремглава кариера - от мияч на чинии до държавен глава.
През 2007 година Беджет Пацоли e един от кандидатите за премиерския пост в Косово.
Тогава сънародниците му не го избират за премиер, въпреки че е известен като борец за независимостта на бившата сръбска провинция и извън границите й. На Косово Пацоли дори е дарил милиони долари през последните десетилетия.
При избора му за президент, депутатите в Прищина отново подходиха доста сдържано. Пацоли получи само необходимия минимален брой гласове и то едва в третия кръг, след като вота бе бойкотиран два пъти. Твърди се, че депутатите са били подложени на сериозен натиск от косовския премиер Хашим Тачи.
От мияч на чинии до мултимилионер
Пацоли е роден в малко планинско селце в близост до Прищина - като второ дете от общо единадесет - в бедно, но уважавано семейство. Социалното издигане на новия косовски президент започва в Хамбург. Там той следва маркетинг и стопанско управление. За да се издържа, мие чинии в една пицария.
Когато през 1974 година се завръща в родината си, служи в специална част на армията, под прякото ръководство на Тито.
В края на 70-те години Беджет Пацоли отново напуска Косово, приемайки поста мениджър за Източна Европа в швейцарската фирма "Интерпластика". През 1990 основава собствена фирма "Мабетекс", която в момента оперира глобално, а годишният й оборот е в размер на милиарди евро. Към групата на "Мабетекс" принадлежат десетки дъщерни фирми с най-разнообразни дейности: хотелиерство, строителство, недвижими имоти и др. Богатството на новият президент се оценя на 500 милиона евро.
Петна по репутацията на бизнесмена
Името на Пацоли се опетнява за пръв път през 1999 година - свързва се с аферата "Кремългейт". Обвинението е, че Пацоли е подкупил семейството на руския президент Борис Елцин, за да получи от него проект за реставрацията на Кремъл. Бизнесменът през цялото време твърди, че е невинен, докато три години по-късно следствието е прекратено поради липса на доказателства.
Въпреки че се представя като покровител на Косово, политическите му противници го смятат за студен и пресметлив бизнесмен. Основаната през 2007 година от Пацоли партия Алианс за ново Косово (АНК), станала и част от парламентарната опозиция, де-факто обаче подкрепя управлението на Демократическата партия на премиера Хашим Тачи. В знак на благодарност строителната фирма на Пацоли реставрира за 15 милиона евро обществена сграда в центъра на Прищина.
Дай ми, да ти дам!
При последните парламентарни избори през декември 2010 година Пацоли отново осигури мнозинство за приятеля си Тачи, след като единствено партията АНК коалира с партията на Тачи. В замяна Пацоли получи сега президентския пост.
За опозицията това е оглушителен сигнал към международната общност. Сега на чело на Косово стоят двама доста спорни политици: Тачи - бивш командир в Армията за освобождение на Косово, обвиняван в контакти с мафията и нелегално търгуване с органи на сръбски военнопленици; а сега и Пацоли, който така умело съчетава бизнес интересите си с властта.
Източник: Дойче Веле