Какво означава едно намалено яйце в търговските вериги?
Ценови сблъсък между най-големите вериги и кварталните магазини у нас организира бТВ, за да провери дали наистина има места, където пазаруването е по-евтино.
Първата дисциплина в "трибоя" е най-евтини яйца, размер S.
Верига номер 1 ги предлага за 17 ст., верига 2 - за 16 ст., верига 3 - за 14 ст. Производителите обаче са различни.
Краве сиренето от една и съща марка се намира за 10 лева на килограм във верига номер 1 и за 11.24 лева - във верига 2 . Кашкавалът, също от една и съща марка, се предлага за 14.29 лева за килограм срещу 14.40 лева за верига номер 1. Най-евтиното кисело мляко предлагат във вериги 2 и 3 - по 39 ст. за една кофичка.
Какъв е изводът?
Във всеки магазин можем да намерим по някоя стока, която е най-евтина.
На фона на тези редовни цени всяка верига прави големи и шумни седмични или дневни промоции на определени стоки.
Големите вериги предлагат около 20-30 хиляди артикула. Намалени са едва 10-тина от тях.
За да преценим къде е най-изгодно да напазарувате цяла кошница с храна, по-добре е да проверим цените на ненамалените стоки, защото те са по-решаващи за бюджета ни.
За сравнение, сиренето, киселото мляко, кашкавалът и олиото в квартално магазинче са по-скъпи, отколкото в трите големи вериги, но дори там можем да намерим нещо, което е с по-ниска цена от това в чуждите големи вериги - като яйца за 12 ст., например.
"Намалението на едно яйце, рекламирано с големи букви като супер уникална промоция, е внушение, че всички останали цени са невероятни. Едно намалено яйце е способно да те накара да напълниш цяла количка с ненужни покупки. Така работи маркетингът", обяснява психологът Пламен Димитров.
Ако търсенето на най-ниските цени ви е хоби, може да загубите цял един ден в обикаляне по магазините. Ако просто пазарувате обаче, изберете най-близкия търговски обект и не се притеснявайте, че сте изпуснали големите намаления.