Брокери: Новината за Е.ОН е чудесна, но има и едно "но"
Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) пусна вчера новината, че открива конкурса за избор на инвестиционен посредник, който да обслужи сделката по продажбата на държавните дялове в двете дъщерни компании на Е.ОН България ЕАД през БФБ-София. Интересното също така е, че засега плановете включват и придобиването на публичен статут на двете компании, чиито акции да се търгуват свободно на фондовата ни борса.
Последната аналогия, с която може да се сравни случващото се на борсата ни е примерът с БТК от 2005 година. Добра новина ли е случващото се около пазара и може ли да има подобен на телекома ефект листването на електроразпределителните дружества на БФБ-София? Обективни ли са също така и критериите за избор на инвестиционен посредник? Тези въпроси коментират трима експерти от капиталовия ни пазар:
Красимира Димитрова, мениджър отдел „Брокерски услуги", ОББ
Най-радостното от тази новина, е че продажбата на 33% oт Е.ОН България Продажби АД и 33% от Е.ОН България Мрежи АД ще се извърши през БФБ-София, както ни обеща правителството. Надявам се това да стане и до края на 2011 година.
Извършвайки листването и приватизацията на тези дружества, смятам че ще се повиши атрактивността на БФБ. Имайки предвид, опита ни с приватизацията на БТК през 2005 година, която даде тласък и привлече интереса на инвеститорите към борсата, смятам че тази приватизация е един положителен сигнал за развитието на БФБ..
Относно изискванията, които АПСК са посочили към инвестиционните посредници, моето мнение, е че във всички критерии би трябвало да бъде включена и 2005 година, тъй като тя е показателна за опита на посредниците в „приватизацията" на държавни дялове чрез БФБ .
Предстои ни да разберем още много детайли от цялата процедура.
Надяваме се, че и мажоритарните собственици на другите две ЕРП - ЕВН България и ЧЕЗ България, ще последват примера на ЕОН България и ще дадат съгласието да станат публични компании.
Благовест Крачев, брокер, Карол
Критериите, по които ще се избира инвестиционен посредник изглеждат на пръв поглед обективни. Нормално е да се търси посредник с голям обем пласирани емисии през последните години, т.е. с повече опит в дейността си на инвестиционно банкиране. Остава въпросът за обективността на подредбата на критериите, тъй като посредниците, които ще участват вероятно ще са с близки показатели.
Най-позитивното е, че след обещаната приватизация преди 2 години, вече се вижда началото й, което въпреки това, че ще се реализира вероятно чак към края на годината, дава така необходимия позитивен сигнал на пазара. Всеки прави аналогията с приватизацията на БТК през 2005 година, което доведе и до ръст на чуждестранните инвестиции на БФБ.
Рано е да се радваме прекалено много, тъй като тепърва ще установяваме дали самата инвестиция в Е.ОН би била привлекателна за местните и чуждестранни инвеститори.
Константин Абрашев, портфолио мениджър, ПОК ДСК-Родина
Новината за листването на Е.О.Н. България Продажби АД и Е.О.Н. България Мрежи АД на борсата е чудесна, но за съжаление още не мога да я възприема за реалност и не мисля, че е възможно да се случи. Това е така, защото досега още не съм чул твърдата позиция на висшия мениджмънт на Е.ОН България относно публичното бъдеще на двете дъщерни компании.
Ако продажбата на дяловете бе през ЦПТ е едно, но в случая говорим за истинско листване, което при всички случаи трябва да мине през санкцията на общото събрание на акционерите. А такова решение, до колкото знам и без да претендирам, че съм изчел всичко по темата, още не съм видял.
В случая говорим за намеренията на миноритарен акционер, което решение не може да бъде реалност без подкрепата на мажоритарния собственик.
Едва когато има потвърждение на мажоритарния собственик, тогава би бил и уместен коментар по темата.
Материалът е с аналитично-информационен характер. Написаното не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти!