Наплив на бежанци от Тунис към Шенген
Възможно е отделни държави от Шенгенското пространство временно да възстановят граничния контрол заради наплива от тунизийски бежанци в ЕС.
Стотици тунизийски имигранти са блокирани на италианско-френската граница. С получените от италианските власти шенгенски визи те се опитаха да преминат границата с Франция, но бяха спрени, съобщи австрийският вестник „Куриер".
Всички разрешителни, издадени на тунизийците в италианския град Вентимилия бяха анулирани от полицейската префектура в Ница. На границата бяха изпратени още полицаи.
Френският министър на вътрешните работи Клод Геан заяви, че Париж ще спази европейските правила за безвизово придвижване в случая с тунизийските имигранти от Италия, предаде АФП. Той обаче подчерта, че те ще бъдат връщани обратно през границата, ако не са в състояние да докажат, че имат финансови средства, за да останат на френска територия. Министърът подчерта, че решението на Италия да предостави временни разрешителни за пребиваване на над 20 000 имигранти от Тунис е оспорвано от много страни от ЕС.
Спорът по въпроса заплашва да помрачи френско-италианските отношения. В неделя френските власти блокираха влаковете, идващи от италианския граничен град Вентимилия, за да не допуснат влизането на имигранти. Сутринта движението на влаковете отново бе възстановено.
По-рано този месец Италия обяви, че ще издаде шестмесечни разрешителни за пребиваване на хиляди бежанци от Тунис, пристигнали в страната след началото на тунизийската революция през януари. Правителството в Рим твърди, че разрешителните ще позволят на имигрантите да пътуват до Франция, където много от тях имат свои роднини и приятели. Това изказване предизвика раздразнението на Париж.
По време на посещението си в Букурещ Геан настоя, че Италия е отговорна за съдбата на имигрантите, тъй като тя е била първата страна, до която са достигнали тунизийците.
Министърът защити и решението да бъдат блокирани влаковете от Вентимилия, тъй като е имало опасност за обществения ред.
Европейската комисия не изключи възможността отделни държави от Шенгенското пространство временно да възстановят граничния контрол.
Това не е краят на Шенген, обратното би било много опасно, защото ще представлява отнемане на една от основните свободи на европейците - на свободно придвижване, заяви еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом на брифинг в Брюксел. Тя бе попитана дали последните събития, при които отделни страни обмислят възстановяване на граничния контрол, макар и засега временно, не е началото на края на Шенгенското пространство.
Малмстрьом призова Италия и Франция да потърсят и намерят сами изход от ситуацията. Не всичко зависи и подлежи на контрола на ЕК, страните сами трябва да се постараят да контактуват и да търсят решенията, каза комисарят.
По-рано днес говорителят на Малмстрьом - Микеле Черконе, съобщи, че правилата на Шенгенското пространство позволяват страните да възстановят едностранно и временно премахнатия чрез общото споразумение вътрешен граничен контрол в срок до 30 дни, ако смятат, че съществува опасност за вътрешния или обществения ред.
Няма проблем с издаването от Италия на временните разрешения за пребиваване, това не им дава автоматично право за пътуване в Шенгенската зона, те не получават Шенгенска виза, добави говорителят. Той отбеляза, че правилата за пътуване в Шенгенската зона предвиждат пътуващите да имат съответните документи, причини за пътуване, минимум от средства.
Днес в Белгия бе съобщено, че граничният контрол на двете летища, обслужващи Брюксел, ще бъде повишен, за да бъде избегнат масиран приток имигранти от Тунис.
Източник: Фокус