Богатите също плачат... когато купуват имоти
Когато някой плаща милиони долари за апартамент, всички вярват, че в жилището всичко е изпипано до най-малката подробност. А най-вече купувачът вярва в това. Според безмилостната статистика обаче купувачите на имоти по 20 000 долара квадрата рискуват повече, отколкото тези, които купуват имоти за 4 000 долара. Защото:
Ако пейзажът се промени
Скъпите жилища се строят на много хубави места. Гледка към Хайдпарк, река, езеро или парк са важен аргумент в полза на цената. Какво ще се случи обаче ако ландшафтът се промени?
С този проблем се сблъскали руски купувачи в елитен комплекс в Москва. Те купили имоти в живописен зелен район, когато научили, че точно през него ще мине Четвъртият транспортен пръстен. Никой не е застрахован срещу плановете на властите, но всяка промяна на околността сваля цената на елитните имоти повече отколкото на всички други.
Ако пазарът се срине
Едва ли има по- емблематичен пример за неуспешен инвеститор в имоти през последните години от Никълъс Кейдж, който преди две години успя да се разори и му се наложи да разпродава елитни имоти с огромни загуби.
Вината не беше в актьора, а в неговия финансов съветник, който използва парите му за спекулативни инвестиции, които в разгара на кризата донесоха катастрофални последствия.
Николас Кейдж, Леона Хелмсли, и дори Бърни Мадоф, са сред тези, които добре разбират какво означава да продаваш, точно когато пазарът да се е сринал.
Високата издръжка
Парадокс на човешката природа, но за много купувачи на луксозни къщи и апартаменти най-обикновените разходи за поддръжка се оказват твърде неприятна изненада.
Много от тях за изненадани, че разходите по жилище с площ 300-400 кв. са чак толкова големи П.
о данни на Knight Frank най-честите длъжници в елитните жилищни комплекси за тези с най-големите апартаменти.
За каква сума става въпрос? Поддръжката на голям апартамент в One Hyde Park в Лондон, смятано за едно от най-скъпите жилища в света, излиза по около 45 000 долара на година.