Бойко Борисов е недодялан, но вещ политичеки играч. Сергей Станишев - енергичен реформатор, но не може да се справи с корупцията и мафията. А Симеон Сакскобургготски - енигматична фигура, която е гарант за интересите на САЩ в България.

Така са описани последните ни трима премиери в серия от доклади на трима US посланици в периода 2005-2008 г., публикувани в неделя в "Уикилийкс".

На първата си среща в US посолството през 2008 г. Борисов казал, че "българите не са свикнали да вземат сами решения и искат Вашингтон и Брюксел да кажат на премиера им какво да прави". Посланичката Нанси Макълдауни посочва като "непредвидими елементи" в политиката му връзките с Русия и "Атака". Тя разкрива, че през 2008 г. за финансов министър на ГЕРБ е готвена Кристалина Георгиева.

"Многозначителна гримаса" събудило върху лицето на Сергей Станишев в края на 2006 г. оплакване на Джон Байърли за корупцията в министерствата на земеделието и на околната среда (тогава под контрола на ДПС - б.р.)и влиянието на групировката ТИМ. Премиерът, когото Байърли иначе хвали като "винаги добре подготвен" и "енергичен", само обещал да работи по въпроса.

"Информацията в грамите на американското посолство е достоверна", заяви пред "Неделя 150" по БНР лидерът на ДСБ в столицата Атанас Атанасов. Според него в тях са дадени доста точни оценки в психологическия портрет на премиера Бойко Борисов, както и за зависимостите му от неговото минало.

И според психиатъра д-р Николай Михайлов Бойко Борисов е илюстриран правдоподобно. Грамите не били компромат, а по-скоро пиар, казва д-р Михайлов.

2005 г.: Симеон е българска надежда в US интерес

"Царското движение - най-голямата надежда на България?" Така е озаглавил посланик (2002-2005 г.) Джеймс Пардю свой доклад до Вашингтон за предстоящите тогава у нас парламентарни избори.

"В каквато и коалиция да влезе НДСВ, то ще е важно за запазването на проамериканската външна политика на България, успехът му е в наш интерес", пише Пардю на 25 март 2005 г. Това било така, въпреки че министрите Милен Велчев и Георги Петканов били от "комунистическо потекло". "Велчев, чийто баща беше високопоставен комунист, е близък приятел със Сергей Станишев от 90-те години".

На същата дата външният министър Соломон Паси се среща във Вашингтон с държавния секретар Кондолиса Райс, която 4 дни по-рано е посъветвана от Пардю да удовлетвори молбата му и да издейства покана за "енигматичния" Сакскобургготски в Белия дом преди вота на 25 юни. Разменната монета е оставането на военните ни в Ирак.

2006 г.: Станишев е енергичен, но не срещу корупцията

Сергей Станишев е "енергичен и уверен премиер реформатор", пише посланик (2005-2008 г.) Джон Байърли на 1 ноември 2006 г. Но отбелязва, че "необходимостта да запази управляващата си коалиция подкопава способностите на Станишев да бори корупцията".

Лидерът на БСП обяснил, че някои проблеми не могат да се решат от днес за утре, когато дипломатът се оплакал от "цената да се прави бизнес" с контролираните от ДПС министерства и влиянието на "свързаните с Русия мафиотски групировки като ТИМ".

2008 г.: Борисов - недодялан и непостоянен, но хитър тактик

Още на 22 октомври 2008 г., близо 9 месеца преди последните ни парламентарни избори, посланичката (2008-2009 г.) Нанси Макълдауни нарича Бойко Борисов "следващия български премиер". "Недодялан, непостоянен и с вероятни връзки с организираната престъпност, той експлоатира копнежа на електората за доминантен лидер", пише тя.

Но не пропуска и да отбележи, че Борисов не бива да бъде подценяван - той е "вещ, хитър и схватлив политически играч", при чието управление непредвидими елементи ще са Русия и "Атака".

Източник: Труд