Доларът скача и при добри, и при лоши данни за заетостта?
Инвеститорите с интерес очакват данните за заетостта в САЩ. Макар и да е така, валутният пазар изглежда в ситуация, при която, както и да са данните, доларът може да поскъпне спрямо останалите основни валути и особено спрямо европейските, към които се представя много слабо през тази седмица.
По-лоши от очакванията данни за заетостта в САЩ биха изплашили инвеститорите не само за развитието на щатската икономика, но и за тези на развиващите се страни.
Спад на щатските индекси и бягство от рискови активи би могло да се преведе, като пренасочване на интереса към щатската валута.
По-добри от очакванията данни пък, могат да означават по-скоро от очакванията повишение на лихвите в най-голямата световна икономика, което казано по-друг начин, отново се превежда в поскъпване на долара.
Съществува, разбира се, и вариант (макар и изключително рядко да се случва анализаторите да правилно да предвидят тези данни), при който данните да отговорят на средните очаквания на специалистите.
В този случай инвеститорите биха си казали, че нещата далеч не са толкова лоши, колкото много анализатори ги описват и отново да се спекулира с край на помощта за щатската икономика и постепенно преминаване към по-високи лихвени нива.
Нека да припомним, че еврото поскъпна спрямо долара при не особено цветущи новини идващи от Еврозоната и затруднените страни членки по периферията. В същото време доларът се понижи до нови исторически минимуми спрямо франка, като е изключително слаб и спрямо други водещи валути.
При нива от 1.4500 долара за евро все повече анализатори говорят за изчерпване на възходящия потенциал на единната валута.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на валута.