За и против по-високата минимална заплата
Социалният министър Тотю Младенов днес внася за обсъждане в правителството доклада за увеличението на минималната работна заплата от първи юли. Окончателното решение правителството ще приеме идната седмица, след дискусии със социалните партньори, предаде БНР.
Министерството на финансите ще предложи днес увеличение с около 15% на минималната работна заплата, така че тя да стане 270 лв. Това обяви министърът на финансите Симеон Дянков по БТВ .„Хората ще спечелят, защото ще се вдигнат заплатите и осигуровките им. Фирмите също ще спечелят - по този начин се изсветлява икономиката", каза вицепремиерът
„След 10 дни ще знаем колко ще получат пенсионерите", допълни Дянков и отново потвърди позицията си, че идеята за еднократна добавка за пенсионерите е популизъм. Вдигането на пенсиите ще е за постоянно, но не за всички пенсионери", каза той.
Предложението минималната работа заплата да се увеличи от 240 на 270 лв. от 1 юли ще струва на бюджета 20 млн. лв. допълнително до края на годината. Част от средствата ще се върнат обратно в хазната под формата на данъци и осигуровки за пенсии и здраве.
Бизнесът изчисли, че на тях увеличението ще им струва двойно повече отколкото на държавата и се обяви против или поне до отлагането му за 2012 г. От работодателските организации коментираха, че това вдигане на най-ниската заплата ще наложи увеличение на доходите и на останалите служители и може да се стигне до допълнителни съкращения.
Увеличението на минималната работна заплата ще доведе и до скок на редица такси и услуги. При най-ниска заплата 270, вместо досегашните 240 лева, преглед при личния лекар и зъболекар ще ни струва 2.70 лева, а един ден престой в болница - 5.40.
Скача и минималното възнаграждение на адвокат по трудови дела - 270 лева. Така увеличението на практика частично ще се стопи, изчисли бТВ.
По-високата минимална заплата обаче е добра новина за 130 хиляди българи, които разчитат на гарантирания от държавата доход.
Междувременно се заговори за рокади по върховете в НАП.
Дянков обяви, че данъчен номер 1 Красимир Стефанов ще остане на поста си, ако агенцията покаже добри резултати. По-късно обаче станаха ясни други размествания - шефът на данъчните във Велико Търново идва като шеф на отдел в София, а досегашният титуляр става шеф на софийския НАП.
Попитан дали предстоят още смени в кабинета, вицепремиерът, който някои определят като "кадровика в правителството", отговори: "Смятам, че в кабинета са направени достатъчно промени и трябва да видим как ще работят те".