Еврото губи позиции въпреки позитивния вот в Гърция
Еврото се понижи от достигнатия вчера едноседмичен максимум, вследствие на спекулациите, че гръцкият министър-председател няма да успее да прокара в парламента пакета от мерки за съкращаване на дефицита на страната, дори и след спечеления вот на доверие.
Еврото поевтиня спрямо 14 от 16-те основни валути. Спрямо долара еврото се разменя рано сутринта на нива от около 1.4376, спрямо най-високата си стойност за деня от 1.4432.
През следващата седмица Папандреу ще търси одобрение от гръцкия парламент за план за съкращаване на бюджетните разходи на Гърция със 78 млрд. евро.
Доларът и йената поскъпнаха спрямо високодоходните валути, следствие на спекулациите, че дълговата криза в Европа ще доведе до забавяне на ръста на световната икономика.
Единната валута поевтиня с 0.3% спрямо йената до 115.31 йени.
Паундът поскъпна спрямо долара, повишавайки се до нива над 1.6200. По-нататъшното поскъпване на британската валута се ограничава от съпротивата при 1.6250, ниво на няколко пъти ограничаващо вече възхода на двойката.
Доларът проявява слабост и спрямо швейцарската валута, която продължава да се приема като убежище на инвеститорите. Зелените пари тестват подкрепата при 0.8400, която ще е ключова за по-нататъшното движение на валутната двойка.
Понижение под нея е възможно да доведе до по-нататъшно поевтиняване и тест на дъното при 0.8320. Оставането й в сила пък може да инициира по-нататъшно поскъпване към 0.8500-0.8550.
Доларът поскъпна с 0.2% спрямо австралийския долар до 1.0582, както и с 0.4% спрямо норвежката крона до 5.5059.
Щатската валута проявява известна стабилност спрямо японската йена, като след неуспешните опити за преодоляване на нивото на подкрепа при 80 йени, двойката се оттласна към ключовото ниво на съпротива от 80.35. Неговото преминаване би инициирало по-нататъшно повишение към 80.85-81.00.
Единствено понижение под психологическата граница би могло да инициира промяна на тези очаквания, но на този етап това изглежда все по-малко вероятно.