Германия спря износа на ток
След спирането на най-старите ядрени реактори през март Германия вече не изнася електроенергия, а само покрива собствените си нужди, обяви днес пред чуждестранни журналисти председателят на Федералната мрежова агенция Матиас Курт, цитиран от Франс прес.
Мрежовата агенция е органът, който контролира в Германия електро- и газоразпределителните мрежи, както и телекомуникациите и железопътните мрежи.
След ядрената авария в японската АЕЦ Фукушима Германия спря окончателно осем ядрени реактора и вече има само девет действащи инсталации, които трябва да бъдат изведени от експлоатация до края на 2022 година по силата на новия закон за отказ от ядрената енергетика за граждански цели.
Матиас Курт призна, че ситуацията предизвиква "нервност" в някои европейски страни, свикнали да купуват германско електричество, "по-специално във Франция, където през летните месеци ниското ниво на реките понякога налага да се намалява производството на атомните електроцентрали" поради невъзможност да се осигури охлаждане на реакторите.
Едностранното решение на Берлин да се откаже от ядрената енергетика предизвиква недоволството на някои европейски страни, които се опасяват от дестабилизация на целия европейски пазар на електроенергия. Матиас Курт обаче призова всяка държава да си свърши работата за осигуряване на енергийната си сигурност. Той припомни, че Германия се е ангажирала да компенсира излизането от ядрената енергетика с построяване на газови електроцентрали.
В същото време Курт призна, че Берлин не бива да разчита на внос на електроенергия от Франция през зимата в случай на големи студове, защото "французите се отопляват много на ток и няма да имат нищо да ни продадат".
Агенцията вече многократно предупреждава за опасност от повсеместно прекъсване на електроподаването тази зима в Германия, отбелязва АФП.
Източник: БТА