Покупка на имот или живот под наем – Част 2
Отново ще се разгледаме този казус, като ще подходим доста по-прагматично за вземане на подобно решение.
Всъщност това кое от двете е по-изгодно до голяма степен зависи от два фактора - на първо място наличието на възможности (спестени средства за първоначалната вноска) и ясен времеви хоризонт и от друга страна възприемането и очакванията за развитието на пазара на имоти и наеми.
Ако изискваната в повечето случаи от банките сума за самоучастие в размер на поне 20% не е налична, то отговорът на въпроса е ясен, а алтернативата е само една - живот под наем.
Не е толкова ясно обаче, дали е по-добре да си купим имот, ако имаме спестени средства. Налице са различни калкулатори, които сравняват от чисто финансова гледна точка кое е по-изгодно.
И макар ключово при тях да е залагането на очакваните темпове на повишение в нивата на наемите и имотите, резултатът почти винаги клони в полза на живот под наем, ако нямате хоризонт да живеете в жилището по-малко от 7-8 години.
Тоест за хората, които не са сигурни, че трайно ще се установят на едно място за период от поне 10 години и планират в подобен хоризонт да продадат закупения имот, едва ли това е по-доброто решение.
Това до голяма степен се предопределя от значителните първоначални разходи свързани с покупката на имот, както и от факта, че през първите 2-3 години основното което се плаща по ипотечния кредит са лихвите.
В един краткосрочен хоризонт закупилите имот не могат да разчитат на значително повишение в цените, както и на това, че биха продали имота без загуба, ако им се наложи бързо да направят това.
Несигурността на бъдещите доходи е друг фактор, който също може сериозно да натежи в полза на живот под наем.
Предвид на ниската доходност от наеми и перспективата от инфлация може да се очаква, че нивата на наемите в бъдеще е напълно възможно да се повишават с по-ускорени темпове от цените на жилищата.
За пример обаче, ще вземем повишение на цените на имотите и наемите с ниво близко до очакваната инфлация през следващите години от около 4%.
* калкулатор www.nytimes.com
При залагане на наем за двустаен апартамент от 220 евро в София и цена на имота от 55 000 евро, както и 20% самоучастие и 7% фиксирана лихва за кредита, то резултатът от калкулаторът смятащ кое е по-изгодно е доста интересен.
Съгласно въведените данни животът под наем излиза по-евтин за период от 15 години, като едва след 16-та година покупката води до финансови изгоди, погледнато чисто финансово.
Тоест казано с други думи при поскъпване на имотите и наемите от 4% годишно, продажбата на имота преди 16-та година би довело до загуби в сравнение с алтернативата да живеете под наем.
Разбира се трябва да се има в предвид, че малка промяна в един от двата процента на повишение на цените на имотите и наемите рефлектира в коренна промяна на данните.
При по-динамичен пазар и повишение на имотите и наемите с по-висок темп ситуацията се променя значително и то в полза на покупката на имот, като срокът в който живот под наем е за предпочитане от финансова гледна точка се намалява значително.
И обратното. Слаби темпове на изменение в цените на имотите и наемите рефлектират върху удължаване на срока в който животът под наем е за предпочитане. Това неимоверно се предопределя от алтернативната цена на похарчените средства, както и плащането на лихви по ипотечния кредит.
Така използването на калкулатор, където да залагате своите очаквания за повишението в цените на имотите е от ключово значение за всеки при определяне на това кое е финансово по-изгодно, да купи имот, или да живее под наем.