PIMCO: Дълговата криза ще промени облика на Европа
Да се очаква фалит на Гърция е малко вероятно, но не така стои въпросът с преструктурирането на дълга й, смята шефът на инвестиционния фонд PIMCO Мохамед ел-Ериан. В интервю за германския Handelsblatt финансистът отбеляза, че тук основният въпрос е редът, по който ще се случи това преструктуриране. Според него дълговете на Гърция са така големи, а перспективите пред икономиката са толкова лоши, че едва ли проблемът ще се разреши с едно свиване на държавните разходи.
Ел-Ериан смята, че положението на Гърция днес е не просто по-трагично отпреди година, но и е под очакваните тогава песимистични прогнози, независимо от мощните пакети финансова помощ от страна на ЕС, МВФ и ЕЦБ, и големите загуби на гръцкото население. Причината това да е така е, че „пакетите от помощи" не влияят на корените на гръцкия проблем, тоест имаме финансови инжекции, без да са налице мерки в подкрепа на икономическия ръст.
Според прогнозата на мениджъра, преструктурирането на дълга на Гърция следва да се очаква в следващата половин година, при което той се надява, че процесът ще се случи „поетапно, подобно на предходни случаи с Пакистан или Уругвай". Пазарите залагат, че „опрощаването на дългове" на Гърция ще е от порядъка на 50-60% от сегашния им размер.
Що се отнася към перспективите пред други проблемни държави, като се започне с Португалия и Ирландия, шефът на PIMCO посочи, че тук трябва да се обръща внимание на два аспекта: темповете на растеж на националната икономика и шансовете да се разплаща на кредиторите. Той сподели, че от гледна точка връщане на заеми ситуацията в Гърция е по-лоша от тази в Португалия и Ирландия. След това в черния списък са Испания, Италия и Белгия. Най-сигурни са Германия, която страна днес "жъне плодовете на дългогодишните си реформи и правилно лечение на дефицита в бюджета".
Събеседникът на Handelsblatt не изключи вероятността, че дълговата криза може да промени Европа. Мохамед ел-Ериан вярва, че все някога ще дойде моментът, когато европейските власти ще трябва да вземат политически решения, вместо да отпускат безкрайно заеми. Сред решенията може да е появата на данъчен съюз - от една страна, а от друга до преструктуриране на дългове и не е изключено свиване на валутния съюз.
Финансовото състояние на Европа трябва да се следи с голямо внимание. Ел-Ериан каза, че размерът на спестяванията на гражданите в Гърция вече намаля с 10% и има тенденция за ускоряване на този процес. Това може да доведе до срив на целия банков сектор, ако тълпата опита накуп да изтегли средствата по сметките си. В резултат страната ще е заплашена от дълбока финансово-икономическа криза. Пример за подобна „неконтролируема неплатежоспособност" е ситуацията в Аржентина от декември 2001 година.
По въпроса за неясната роля на световните рейтингови агенции Moody's, S&P и Fitch върху съдбата на проблемните държави днес, ел-Ериан заяви, че PIMCO изготвят собствени рейтинги, които считат за много по-достоверни. Той добави, че надзорните органи позволиха на традиционните рейтингови агенции да заемат доминиращо положение на пазарите, а въпросът кой контролира и оценява самите агенции, остана без отговор.