Защо Германия може да спасява другите?
Германската икономика е най-голямата в Европа и в резултат на това, страната ще понесе най-голямата тежест в спасяването на закъсалите икономики в съюза.
Какво прави Германия толкова силна? Business Insider обяснява това в няколко факта:
Германия е петата най-силна икономика в света и първата в Европа.
БВП: 2.94 трилиона долара
Ръст на БВП за 2010 г.: 3.6%
Кредитен рейтинг: AAA (S&P)
След бързото възстановяване на Германия след Втората световна война се появява терминът "Wirtschaftswunder" (немско икономическо чудо).
Обединяването на двете Германии струва 1.9 трилиона долара, а Западна Германия все още е по-силна от Източна, въпреки че са минали 20 години падането на Берлинската стена.
Германия е вторият най-голям износител в света.
Страната е водещ износител на машини, автомобили, химикали и домакинска техника. Единствено Китай изпреварва Германия в износа.
За разлика от Великобритания и Франция, Германия няма един финансов център. Докато по-голямата икономическа активност на Острова и във Франция е съсредоточена съответно в Лондон и Париж, в Германия не е така. Само три от най-големите компании в страната са базирани в Берлин, а фондовата борса се намира във Франкфурт.
Германия има едно от най-ниските нива на безработица в Еврозоната - 6%. За сравнение в Испания нивото е 20%, а в Гърция 15%.
Германците имат ниска задлъжнялост.
Заплатите в Германия (с отчетена инфлация) регистрират ръст от 30% от 1985 г. насам. Във Великобритания този ръст е едва 6%.
След период на забавен ръст в началото на 2000-те години, Германия предприе редица реформи.
Реформите, предложени от канцлера Шрьодер, включваха намаление на социалните помощи и др., и имаха цел да намалят безработицата и да увеличат икономическия ръст. От тогава насам, безработицата наистина спадна, но се увеличи разликата между хората с висок и нисък доход.
Германците имат една от най-дългите работни седмици в еврозоната. Тя е дълга 40.6 часа.
В Германия имотната криза не бе с размерите на тази в Щатите. Немските банки финансират максимум до 60% от заема за имот, докато щатските отпускаха много по-голям процент.
Германия наскоро загуби титлата най-голям производител на енергия, генерирана от вятър в Европа (Испания е номер 1 в момента), но страната остава сред водещите производители на енергия от възобновяеми източници. След трагедията във Фукушима, Германия се отказа от атомната енергетика.
37 от най-големите компании с света са базирани в Германия. Сред тях са Volkswagen, Allianz, E.On, Daimler, Siemens, Munich Re Group, BASF, BMW.
Дали обаче Германия също не се „разболява"?
- Германците предпочитат да спестяват, вместо да харчат и потреблението расте само с 0.3% на година.
- Голяма част от излишъка на страната не е инвестиран много печелившо, според The Economist. Инвестирано е в гръцки държавни облигации и американски токсични ипотечни облигации.
- ръстът на производството не е много силен.