Либийският петрол може да е отново на пазарите след години
Може да мине година, или повече, преди Либия да произвежда достатъчно петрол, за да започне да изнася в големи количества отново, пише AP. След като петролът оттам тръгне към международни пазари обаче, цената на бензина трябва да падне дори още повече.
Международните цени на петрола се понижиха вчера на фона на очакванията, че износът на Либия ще бъде възстановен.
Износът спря преди шест месеца, докато в страната се водеха ожесточени битки. В конфликта бяха нанесени щети на петролопроводи и петролни полета, а чуждестранните петролни инженери, които помогнаха на Либия преди време да изнася по 1.5 млн. барела петрол на ден, напуснаха страната.
Преди Либия да започне отново да добива петрол в големи количества трябва да бъде възстановена сигурността, ново правителство трябва да бъде сформирано, ООН трябва да вдигне международните санкциите, а нанесените щети на петролните полета и петролопроводите трябва да бъдат поправени.
Цените на петрола и бензина в международен план вече падат заради опасенията, че забавящият се ръст на световната икономика, ще намали търсенето от страна на шофьорите и компаниите.
В САЩ цената на бензина е паднала с 41 цента, до 3.57 долара за галон, в сравнение с достигнатия връх от 3.98 долара на 5 май. Бензинът може да поевтинее и до 3.25 долара за галон до средата на септември, смятат експерти.
Свалянето на либийския лидер Муамар Кадафи би разчистило пътя за създаването на ново правителство и възстановяване на производството на петрол. Достигането на високи производствени нива обаче ще отнеме месеци, ако не и години, според експерти.
От февруари насам загубата на либийския износ покачи цената на петрола от сорта Брент, който се търгува в Лондон.
Вчера петролът от сорта Брент поевтиня с 26 цента до 108.36 долара за барел. Цената падна с доста повече по-рано през деня, но впоследствие нарасна, тъй като стана ясно, че ще минат месеци преди Либия отново да е фактор на пазара.
Цената на щатския лек, суров петрол вчера нарасна с 1.86 долара до 84.12 долара за барел.
Либия разполага с най-големите петролни резерви в Африка. Преди бунтовете страната беше 12-ят най-голям износител в света, основно за Европа.
Бившият председател на либийската национална петролна компания Шокри Ганем казва, че страната може да започне да произвежда петрол до 3-4 месеца. Според Ганем обаче ще са нужни две години, за да може производството да достигне нивата от преди бунтовете.
От най-големия чуждестранен производител на петрол в страна Eni обаче не са толкова оптимистично настроени. Компанията е изпратила обратно част от служителите си в Либия, но според говорител на компанията възстановяването на петролното производство може да отнеме година или повече.