Щатският фондов пазар запази възходящата си тенденция
Американската икономика оповести в сряда, че слуховете за смъртта й са може би преувеличени. След тревожни данни като упорито високото ниво на безработицата и задъхващата се индустрия, инвеститорите напоследък са толкова песимистично настроени, че приемат като изненада едва ли не всеки доклад, който не намеква за рецесия.
Този път индикаторът, надминал очакванията на анализаторите, бяха поръчките за стоки с трайност над три години. Те скочиха с четири на сто за юли, след спад от 1.3% предходния месец. Според доклада на министерство на търговията, повишението се дължи на засиленото търсене на самолети и автомобили, които компенсират спада в бизнес оборудването, включително компютри и машини.
В същото време, американските домове са поскъпнали с 0.9% през юни, което донякъде компенсира разочарованието от оповестената ден по-рано статистика, че продажбите на нови жилища спадат. Компонентата от S&P, следяща представянето на 12 строителни компании, се повиши с 3.6%.
Акциите на D.R. Horton Inc. поскъпнаха с 5.7% до $9.45, а най-големият строител на луксозни домове в САЩ - Toll Brothers Inc, се вдигна с 4.6 на сто до $15.42.
Банковият сектор бе фаворит за деня, със средно повишение от 2.8%, след като инвеститорите решиха, че са изпуснали нервите си и са допуснали котировките по позицията на Bank of America Corp. да се сринат твърде рязко. Анализаторът Мередит Уитни, който предсказа понижението на дивидента на Citigroup Inc. преди три години сега успокои страховете на пазара като заяви, че Bank of America не изпитва спешна нужда да повиши капитала си.
Други наблюдатели също се присъединиха към становището, че книжата на Bank of America, JPMorgan Chase & Co. и Citigroup Inc. са паднали до ниво, в което покупката им е изгодна. Така дяловете от JPMorgan възстановиха 3% от стойността си до $35.83, Citigroup се повишиха с 4.1% до 28.45 долара, а Bank of America скочи с 11 на сто до $6.99.
По някаква странна логика в последните няколко дни инвеститорите приемат дори негативните новини за щатската икономика като повод за оптимизъм, тъй като знаците за забавяне на ръста подкрепят надеждите, че Федералният резерв ще предприеме нов транш от пазарни интервенции.
Тези спекулации възвърнаха към фондовата търговия част от капиталите, укрили се в сигурното убежище на златото. Ценният метал отбеляза рекордно от 2008 г. насам поевтиняване в сряда, и това моментално се отрази и на котировките на Newmont Mining Corp., които паднаха с 1.6% до 60.26 долара .
Сред най-успешно представилите се позиции за деня бяха компанията за здравни услуги CVS Caremark и филмовият гигант Time Warner. Двете дружества отчетоха повишение на котировките си от съответно 3.1 и 3.3% до 34.44 и 29.84 долара.
В очакване на заветния петък, когато ще се състои срещата на централните банкери в Уайоминг и се очаква Бен Бернанке да даде намек за бъдещия план за действие на Федералния резерв, фондовият пазар е движен предимно от спекулации и надежди.
„Пазарът все още е изключително променлив и непостоянен" - коментира стратегът към UBS Wealth Management Americas Майк Райън пред финансовата агенция Bloomberg. - "Тези, които очакват в петък Федералният резерв да извади заек от шапката си, по-добре да се приготвят за разочарование."
В сряда S&P 500 се покачи с 1.3% до 1,177.60, а Dow Jones Industrial Average добави 143.95 пункта към стойността си, или 1.3%, до 11,320.71.
Източник: Глобал Маркетс