България ще е сред предпочитаните страни за здравен туризъм
България е сред страните, които комбинират ниски цени на медицинските услуги с професионален опит на медицинския персонал и могат да се превърнат в предпочитана дестинация за така наречените здравни туристи.
Това пишат Ройтерс и британският в. "Индипендънт", като се позовават на публикуван днес доклад на компанията за анализи "Икономист интелиджънс юнит".
Все повече западняци ще търсят по-евтино лечение зад граница, като Франция, САЩ и Германия се очертават като водещи дестинации за здравните туристи.
Освен тях, България, Полша, Мексико и Индия също съчетават ниските цени в сферата на здравеопазването с опита на здравния персонал и могат да станат предпочитани дестинации за здравен туризъм, се посочва в доклада.
Това ще създаде в тези страни повече работни места в сферата на здравеопазването и ще е източник на приходи.
Със застаряването на населението в някои западни страни бюджетите на здравните им системи бяха намалени и това принуди хората да търсят по-евтино лечение в чужбина.
Някои предпочитат такова лечение, защото в родината им то не се покрива достатъчно добре от националните здравни системи или от частните медицински застрахователи.
Според статистиката над 50 000 британци годишно пътуват в чужбина за лечение. Докладът разкрива още, че през изминалото десетилетие „медицинските пътувания" от Великобритания в чужбина са нараснали много повече от тези в обратната посока.
Най-популярни за здравните туристи са леченията на стерилност, пластичната хирургия, стоматологичните лечения, смяната на тазобедрената става, лазерните операции на очите и др.
В доклада се предупреждава, че този здравен туризъм крие рискове. Опасни бактерии могат да се разпространят чрез него по целия свят.
През 2013 г. влиза в сила нова европейска директива, съгласно която пациенти от страни от ЕС, лекували се в други страни от ЕС, ще могат да възстановят средствата за лечение. Тази директива само ще увеличи тенденцията за здравен туризъм, се посочва в доклада, цитиран от "Индипендънт".
Медицинските сестри във Великобритания от Източна Европа, които не могат да говорят правилно английски, излагат пациентите на опасност, предупреди скоро британски топ лекар и даде за пример българки.
Източник: БТА