Протестите срещу корпорациите в САЩ се разрастват
Гражданските протести в САЩ срещу злоупотребите от страна на най-големите банки в страната, започнали преди три седмици в Ню Йорк, се разраснаха в понеделник и към другите мегаполиси на страната, съобщава AP.
Участниците в акцията „Окупирай Уолстрийт" вдигнаха в средата на септември палатков лагер до сградата на Нюйоркската фондова борса и оттогава протестират срещу „финансовия тероризъм".
Протестиращите от Ню Йорк показаха в понеделник марш „на корпоративните зомбита": с намазани в бяло лица, няколкостотин демонстранти маршируваха пред фондовата борса, стиснали в ръцете си фалшиви банкноти.
Протестиращите в Чикаго, някои от които биеха барабани, окупираха банката на ФЕД. В Бостън демонстрантите маршируваха в центъра на града.
Участниците в протестното шествие в Лос Анджелис, надявайки се да попаднат на телевизионните екрани, се скупчиха пред сградата на съда, където се гледа делото на личния лекар на Майкъл Джексън.
Протестиращите в Сейнт Луис се събраха пред „визитката" на града - огромната арка известна с прозвището „Вратата към Запада", с разобличаващи големите банки в страната плакати, както и техните управители, които по мнението на мнозина американци получават незаслужени огромни доходи.
Съобщава се още, че протестните акции са преминали мирно, като няма задържани демонстранти.
Протестиращите имат сходни искания: те се обявяват срещу „корпоративната алчност", безработицата и ролята, която водещите финансови институции в САЩ имат при влошаването на икономическата ситуация в страната.
Протестите нямат единен център. Акциите се уговарят в известни социални мрежи, като Facebook и Twitter. Посредством социалните мрежи се привлича и вниманието на медиите. Сигурността, транспортът, храната и топлите дрехи се набират измежду активисти на движението през тези мрежи.
Чикагските демонстранти, които легнаха в понеделник пред сградата на ФЕД в спални чували, споделят, че са събрали огромно количество излишни продукти, които впоследствие раздали на бездомните.
Вестник New York Times пише, че подобни акции на протест са планирани през седмицата в други големи градове на САЩ - Детройт, Портланд, Минеаполис и Балтимор. Манифестациите се провеждат до този момент и в населени места, чиито жители не се отличават особено с политическа активност. В списъка са Мейсън Сити в щата Айова, Литъл Рок в Арканзас. Мобайл в Алабама, Сантафе в Ню Мексико и други градчета на американската провинция.
Американските медии предполагат, че искрата на политическа активност на гражданите запали най-голямата демонстрация на протест от тази събота в рамките на акцията „Окупирай Уолстрийт" в Ню Йорк. Участниците в нея се опитаха да блокират движението по Бруклинския мост, но полицията предотврати блокадата. Органите на реда задържаха тогава над 700 демонстранти.