Полският банкер номер едно предвижда еврозона в намален състав
Управителят на полската централна банка Марек Белка не изключи възможността от поява на еврозона с намален състав в бъдеще заради евентуални решения на някои страни от 17-те членки да я напуснат по политически причини, предаде Франс прес, цитиран от БТА.
Еврозоната ще преживее кризата, макар да е възможно съставът й да бъде променен, посочи Белка в интервю за белгийския икономически всекидневник "Еко". Полша председателства ЕС до края на годината. "Не казвам, че страните трябва да я напускат, но може да допуснем, че по политически причини или по други, някои страни в крайна сметка ще направят този избор," посочи полският гуверньор.
Полша все още желае да се присъедини един ден към валутния съюз на ЕС. "Това е стратегическа цел. Искаме да се присъединим към еврозоната, но не веднага," подчерта той. Белка е наясно, че условията няма да са същите. "Знаем, че ще се присъединим към една по-различна еврозона. Освен това знаем, че трябва да се подготвим за това," добави той.
Само преди дни Полша обяви, че има план за спасяване на Еврозоната от кризата, който ще обяви на срещата на върха на 8-9-ти декември. Полша се обявява за укрепване на финансова дисциплина, промяна в основните документи на ЕС и еврозоната. Варшава освен това иска на страните извън еврозоната да им бъде дадена възможност да участват в приемането на решения. "Необходимо е да се създаде съгласувана и всеобхватна структура на икономическо управление в ЕС, запазвайки тясното икономическо сътрудничество между страни членки на еврозоната", се посочва в документа.
Полша предупреждава да не се създават обособени структури, които рискуват да задълбочат разединението и критикува по този начин идеята да бъде сключено междуправителствено споразумение от група страни за придаване на тласък на икономиката на района.
"Всички страни трябва да имат възможност да участват в дискусиите, но само членките на еврозоната трябва да участват в гласуването", посочва в документа Полша, настоявайки всички страни членки на ЕС, дори държавите извън еврозоната, да бъдат информирани за плановете, за дневния ред на заседанията и главните проблеми в еврозоната, за да могат да коментират събитията и да предлагат свои инициативи. Подобен механизъм, според предложението на Варшава, би могъл да се задейства до юни 2012 година.