3/4 от кредиторите на Гърция подписали
На път ли е Гърция да се спаси от неконтролиран банкрут?
По информация на гръцкия сайт "bankingnews", цитирана от РИА Новости, над 75 процента от притежателите на гръцки държавни облигации са се съгласили да ги разменят за нови с по-ниска себестойност и по-малки лихви. С това е изпълнено условието на сделката, която предвижда отписване на над половината от 206 милиарда евро, които Атина дължи на частни кредитори.
Ако бъде потвърдена, тази информация ще отключи втория финансов пакет от Евросъюза и Международния валутен фонд, който трябва да спаси Гърция от фалит през идните три години. Ако съобщението се окаже невярно, последният срок за решение на облигационерите изтича тази вечер в 21 ч., съобщава БНР.
Гърция събра заявки от кредитори, представляващи 76.6% от планираното за опрощаване на дълга. Eврото се повиши след потъването във вторник поради опасения, че сделката може да пропадне.
Според Блумбърг обаче съгласилите се на опрощаване на част от дълга са 60% от инвеститорите. Вчера постигнатият процент на участие бе едва 39%.
В Атина броят часовете. В 21.00 часа днес изтича крайният срок за постигане на споразумение с частните кредитори за опрощаване на част на гръцкия дълг, съобщава австрийският вестник „Ди Пресе”, цитиран от Фокус. Изходът от преговорите все още е неясен.
Гърция прикани частните си кредитори, тоест онези които държат облигации по държавния й дълг на стойност 206 милиарда евро, да разменят старите ценни книжа за нови, като се съгласят на 53.5 процента номинална загуба. Общо крайната загуба се очаква да бъде около 73-74 процента от стойността на държаните първоначално книжа, изчислено по сегашна стойност, тоест с отчитане на по-ниската доходност и по-дългия срок на книжата.
Новите облигации, които ще бъдат предложени на частните кредитори, ще бъдат с падеж най-малко 11 години и най-много 30 години, което е повече от всички облигации, които са държали досега.
Ако сделката се приеме от частните кредитори, то правителствата от еврозоната ще отпуснат заем на Гърция, за да изкара до 2014 г., но ако това не стане, еврозоната няма да продължи да финансира Гърция, Атина ще изпадне в неконтролируем фалит.