Фондовете отново бият SOFIX през първото тримесечие
През първото тримесечие на годината родните взаимни фондове са се представили отново по-добре от индекса на сините чипове SOFIX.
За посочения период средният доход, донесен от 90-те фонда, следени от БАУД, е бил отрицателен, в размер на 0.3%, на фона на спада от близо 4% за индекса на сините чипове.
Инвеститорите могат да са доволни и при сравняване на представянето на фондовете и индексите през последната една година. За този период фондовете са донесли загуба в размер на 9.3%, при средна загуба от 30% за индекса.
* данни БАУД
Като цяло 54 от представените фондове са приключили първото тримесечие с положителен финансов резултат, което е над половината.
Ако изключим последните три фонда от класацията, донесли загуби за инвеститорите от по над 40% за първото тримесечие, и първите три най-добре представящи се фонда, то резултатът на фондовете става дори положителен от 0.74%.
Най-добре представящия се договорен фонд за тримесечието е бил ПФБК Восток, донесъл положителен резултат за инвеститорите в размер на 18.8%. Погледнато в един по-дългосрочен план, обаче, представянето на фонда далеч не е било толкова добро, като за последната една година той е донесъл загуба от 16.1%.
На второ място по представяне е Адванс IPО Фонд с положителен резултат от 15.1%. За последните 12 месеца загубата на фонда възлиза в размер на 12.6%.
Трети в класацията на най-добре представящите се през първото тримесечие фондове е Статус Финанси с положителен резултат в размер на 11.4% за тримесечието и загуба от 21.7% за година.
За последната една година с най-добро представяне се отличава Алфа Индекс Имоти с печалба от 7.4%. Той между другото е и четвъртият най-добре представящ се фонд за първото тримесечие на годината с доход от 10.03%.
Договорните фондове Стандарт високодоходен фонд, Стандарт балансиран фонд и Стандарт международен фонд са тези отбелязали най-голям спад през първото тримесечие от съответно 41.5%, 43.9% и 48.57%. Те са и фондовете с най-лошо представяне за последната една година със загуби за инвеститорите от над 47%.
Нека припомним обаче, че в случая с фондовете на Стандарт асет мениджмънт, в края на миналата година пенсионно дружество заявява голяма сума за теглене. След като от управляващото дружество 3 месеца по-късно са изпълнили заявката само частично, КФН ги задължи в 4-дневен срок да го направят. В резултат на голямото обратно изкупуване, както и съсредоточаването на големи средства на фондовете в няколко големи позиции, това доведе и до драстичен спад в котировките им, съответно резултатите им.