Българин продължава да е мръсна дума в Гърция
В Гърция името "българин" продължава да бъде обидна дума. Доказателство за това е изказването на писателя Петрос Маркарис пред Франс прес, цитран от БГНЕС.
Говорейки за корупцията в страната, той казва следното: "Всеки уважаващ себе си грък, който не е убеден, че държавната хазна го скубе като кокошка и не е готов да й отвърне със същото, е или луд за връзване, или българин".
В Гърция не е рядкост мъртъвците да получават пенсии, слепците сами да карат колите, си, а бивши министри да живеят като паши. Измамата и корупцията – неизкореними злини на страната – са в центъра на кампанията за утрешните парламентарни избори.
С наближаване на гласуването бяха извършени серия арести под натиска на кризата и на загубата на доверие в двете основни партии, обвинявани от десетилетия в разхищения и клиентелизъм, които натикаха страната в пропастта на дълга.
Най-емблематичният арест - на 17 април, бе на бившия министър на социалната защита Акис Цохадзопулос, на 72 г., за получаване на подкупи при продажбата на германски подводници.
Невиждано нещо от 20 г. в Гърция, макар падането на предишното консервативно правителство през 2009 г. да бе ускорено от политико-имотен скандал, в който бе замесен православният манастир Ватопед.
Това е удар срещу цялата политическа система, начин да се каже, че има и други корумпирани, което впрочем всички го знаят. Той бе крадец и при това арогантен, защото правеше всичко така явно, като демонстрираше разхитителен начин на живот, заяви познавач на гръцката политическа система.
Всеки ден министерството на гражданската защита издава комюникета за арести на частни лица в цялата страна, заради "дългове към държавата".
Преди дни финансовата бригада обяви ареста на двама предприемачи на 43 и на 50 г. от секторите обувно производство и недвижимост, дължащи над 220 000 евро ДДС.
През март новата министърка на развитието поиска оставката на 100 чиновници от инвестиционния отдел, след като двама бяха хванати да искат подкуп от 120 000 евро от бизнесмени кандидатствали за разрешение за строителството на хотел.
Според съдебен източник правителствената коалиция заповядала преди няколко месеца на тридесетина съдии да ускорят преди парламентарните избори операцията "Чисти ръце по гръцки" в координация с европейската служба за борба срещу прането на пари.
Двете партии от коалицията – социалистическата ПАСОК и консервативната Нова демокрация – се споразумяха да жертват част от войнството си, за да запазят поне малко доверие към себе си.
Това не е нещо случайно, разследванията се точеха от години, но изведнъж правосъдието се активизира, отбелязва съдебната репортерка Ерика Валиану.
Измамите и корупцията в Гърция обхващат всички обществени сектори - от практиката на "факелакиа" (плик с пари в брой, предаван на лекари и болногледачи в държавните болници) до присвояване на публични и европейски средства в големи мащаби и неплащане на данъци.
Писателят Петрос Маркарис обобщава мащабите на явлението така: "Всеки уважаващ себе си грък, който не е убеден, че държавната хазна го скубе като кокошка и не е готов да й отвърне със същото, е или луд за връзване, или българин." /Името "българин" се използва като обидна дума в Гърция. На мачовете, особено когато се играе срещу отбори от Егейска Македония и по-специално Солун, много често запалянковците от Атина скандират "българи" срещу солунчани – бел.ред./
Според НПО "Трансперънси Интернешънъл" всекидневната дребна корупция е струвала на държавата 554 милиона евро през 2011 г., със 78 по-малко отколкото през 2010 г.
Скандалите и корупцията са неделима част от културата на клептократичния хаос, който прахоса първите ползи от присъединяването към Евросъюза, ограби богатството на нацията и постави в опасност единната валута – категоричен е Язон Манолопулос, основател на инвестиционния фонд Дромекс Капитал в книгата си "Поуките от гръцката криза".
Разследване за измами със социални помощи, проведено от министерството на здравеопазването, показа, че в района Виотия, централна Гърция, има учудващо голям брой астматици.
На остров Калимнос пък извънредно често явление са умствените болести, а 600 жители на туристическия остров Занте в Йонийско море – или 1,5% от населението – се ползват от помощи, отпускани на незрящи или на хора с отслабено зрение.
Решаването на проблема изисква такива огромни усилия и разтърсва толкова издълбоко клиентелистката система, че някои вече се съмняват, че усилията ще продължат и след парламентарните избори.
За справяне с корупцията е нужна силна политическа власт. Няма обаче инакъв изглед от изборите да излезе силно политически управление, отбелязва Спирос Рицопулос, председател на консултативния център Спин Комюникейшънс.
Тройката кредитори – ЕС-ЕЦБ-МВФ - е поставила сред приоритетите си дълбоко реформиране на правосъдието и администрацията. Проблемът е, че и самото правосъдие в Гърция е корумпирано, се признава в политически анализ.