Гърция вероятно ще заложи на консерваторите на изборите
Лидерът на гръцките консерватори каза, че партията му има за цел спечелването на достатъчно гласова на изборите в неделя, които да и дадат възможност да управлява сама със „силен мандат”, въпреки данните от допитванията да показват, че това ще е много трудно.
„Искам да управлявам сам със силен мандат в името на политическата стабилност”, каза лидерът на Нова демокрация Антонис Самарас пред няколкостотинте поддръжници. „Коалиция няма да е в интерес на гръцкия народ, а само (в интерес) на ПАСОК, и това ще осъди гърците на застой”, каза той.
Допитванията показват, че консервативната Нова демокрация ще е най-голямата партия след изборите, но с много ограничена подкрепа, което ще накара Самарас да потърси коалиция или нови избори, съобщава Фокус.
ПАСОК също ще претърпи крах, тъй като много от избирателите обръщат гръб на двете големи партии и се ориентират към по-малките, крайни политически сили.
Самарас подчерта, че гласуването за някои от по-малките партии „ще налее вода в мелницата на ПАСОК, намесвайки се в силния мандат на Нова демокрация”.
Лидерът на Нова демокрация и вероятен бъдещ премиер на Гърция обеща, ако бъде избран за премиер, да организира масово депортиране на незаконно пребиваващите в страната чужденци.
„Охраната на границите, създаване на центрове за задържане на незаконните имигранти до връщането им в родината, обща европейска политика за нелегалните имигранти, масово депортиране на незаконните имигранти”, изброи Самарас програмните предложения на своята партия на митинг в Атина.
Самарас обеща още, че ако бъде избран за премиер ще намали данъците, въпреки изискванията на кредиторите ЕС и МВФ.
„За нас икономическото развитие означава преди всичко конкурентоспособност, а конкурентоспособност означава намаляване на данъците, макар и постепенно”, каза Самарас на предизборен митинг в Атина в навечерието на парламентарните избори на 6 май.
Но той не посочи кога планира да намали данъците.
Кредиторите на Гърция по-рано вече се обявиха против подобно предложението.
През 2011 г. страната успя да намали дефицита едва с 1.2% до 9.1% от БВП.