Пушенето на закрито- забранено от 1 юни 2012 г.
Забранява се тютюнопушенето на закрити обществени места. Това стана с приемането на второ четене промени в Закона за здравето, предаде агенция “Фокус”.
В Чл. 56 от Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравето депутатите записаха:
„Забранява се тютюнопушенето в закритите обществени места. Забранява се тютюнопушенето и в помещенията с обособени работни места, където се полага труд, както и в помещенията към тях със спомагателно и обслужващо предназначение. По изключение се допуска тютюнопушене в обособени самостоятелни помещения, разположени в сградите на летищата. В обособените самостоятелни помещения не се разрешава присъствието на лица под 18-годишна възраст. Обособените самостоятелни помещения се отделят с въздухонепроницаеми стени, плътно затварящи се врати, обозначават се ясно и в тях се изгражда вентилационна инсталация. Министерският съвет определя с наредба изискванията, на които трябва да отговарят обособените самостоятелни помещения.”
Гласуваха 107 народни представители, от които „за” 90, „против” - 9 и 8 „въздържали се”. 60 народни представители от ПГ на ГЕРБ бяха „за” и един „въздържал се". Само четирима независими народни представители гласуваха и дадоха своя вот "против".
Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова присъства в пленарната зала, за да проследи дебата по второ четене на промените в Закона за здравето.
Забраната, а не тютюнопушенето е вредно, заяви от парламентарната трибуна депутатът от ПГ на Коалиция за България Любен Корнезов. „В Испания 35 000 заведения бяха закрити при въвеждане на забраната за тютюнопушене”.
Според Корнезов - Законът е икономически вреден, противоестествен, ще загубим 18 000 работни места и ще се окажем с 230 милиона лева годишни загуби за бюджета и за бизнеса.
Петър Петров от ПГ ГЕРБ заяви, че единствените губещи при тези забрани са производителите на тютюневи изделия, и не могат да се правят преки паралели между тази забрана и фалитите на заведения.