Какво ще се случва според финансовите гуру?
Това което доминираше на пазарите през изминалата седмица бяха разговорите за първичното публично предлагане на най-популярната в света социална мрежа, както и случващото се в Гърция.
Ето какви бяха темите, които вълнуваха водещите финансови специалисти и какви са техните очаквания за това което предстои, според финансовото издание Business Insider.
„През изминалата година имахме усещането, че нещата достигат своя пик и през второто и третото тримесечие, когато ще е налице повратен момент за кризата в Европа“, според Адам Бери от Nomura Global Head.
Според Бери обаче, тепърва кризата ще набира скорост.
„Фиаското покрай Facebook е типичен пример за това какво се случва, когато всички замесени в един процес станат прекалено алчни“, според Джак Богъл от Morningstar.
„Най-лошото тепърва предстои“, според Питър Шиф от Euro Pacific Capital. Според анализатора, това което се случи през 2009-та година бе само прелюдия на катастрофата, която ще последва. Истинската катастрофа ще бъде причинена от правителстваната политика на страните по света.
Според специалисти от SocGen, федералният резерв подценява влиянието на фискалната политика. От там са заложили ръст от 2.7 до 3.1% за щатската икономика, но не е ясно докаква степен финансовите рестрикции са заложени в тази прогноза.
„Време е да се изхвърли Германия от Еврозоната“, според АР. Трябва единна политика на страните в Еврозоната насочена към реформи и промени. Има много повече от Германия в Еврозоната, но поради някакви причини всички погледи са отправени към страната, която пък не е склонна да унифицира позициите си по ключови за Еврозоната въпроси. Милиони хора са в плен на този капан, според изданието.
Според съветника на немското правителство шансовете за преговори с Гърция след изборите в страната не са нулеви.
Инвестиционната банка UBS дава три причини защо инвеститорите не бива да се отказват от развиващите се BRIC-пазари.
На първо място провежданите парични политики могат да доведат до инфлация през втората половина на годината, което да подпомогне пазарите.
На второ място когато стане ясно какъв ще е изхода от кризата в Еврозоната, инвеститорите ще станат по-склонни към риск.
И на последно място привключването от технологични към суровинни акции ще окаже положителен ефект върху развиващите се пазари. Към момента акциите на енергийните компании са относително най-евтини в сравнение с технологичните такива.
Деливъриджът на Европейските банки наранява сериозно развиващите се европейски икономики, според специалисти от SocGen. Към края на изминалата година заемите на централната банка към развиващите се банки са били с 4.9% по-малко в сравнение с година по-рано.
Гърция ще напусне Еврозоната от първи януари следващата година, според анализатори от щатската инвестиционна банка Citibank.
“Налице са много несигурности, но според нашите анализи Гърция може да напусне Еврозоната от началото на следващата година“, коментират от банката. От там смятат обаче, че това няма да дестабилизира финансовата система на Еврозоната, като Гърция е твърде малка част от зоната, за да я извади от ръвновесие.
Според NOMURA, финансовите сътресения, които ще видим, могат да са поредната добра възможност за покупки на добри нива.
Силният долар не е лош за щатските акции, според анализатори от BMO. В исторически план връзката между представянето на щатският долар и S&P 500 е била незначителна от 1974-та година насам.