Дълбок кратер зейнал на мястото на взривения цех край Петолъчката
През нощта в района на Петолъчката не е регистриран нито един взрив.Правилата за сигурност изискват огледът да започне 24 часа след последния вторичен взрив в сряда по обяд - според едни изказвания той е бил в 11.30, според други - в 12.30 ч. Окръжният прокурор на Ямбол ще прецени дали да се влезе в цеха, където е била първата експлозия, предаде БНР
Съдбата на трима работници остава неизвестна. Съществува минимална надежда някой от тримата работници да е оцелял. Тяхното издирване ще продължи. Тримата не бяха открити и при втория оглед вчера, извършен от безпилотен самолет.
При подобни взривове може да се разкъсат човешки тела, а да останат предметите. Възможно е цялата конструкция да изчезне, а човек, дори да е на един метър, да остане жив. Това е силна въздушна струя, която не се подчинява на нашата логика. Това каза пред БНТ заместник-главният прокурор Бойко Найденов по повод взривовете в складовете за боеприпаси край Петолъчката.
Два мобилни телефона бяха намерени още с първото влизане – единият от тях дори работеше, а другият беше на части, посочи Найденов. Сам по себе си едва ли този мобилен телефон е причина за взрива. Ако беше така, нямаше да го намерим, добави зам.-главният прокурор. В момента колегите разпитват хората, които са работили в цеховете и една от основните версии е, че е имало пропуск в технологията на утилизацията на разснаредяването на боеприпасите. Но това е една от версиите, уточни Бойко Найденов.
Много по-тежките нарушения биха били, ако на мястото, където се разснаредява боеприпаса, са държани големи количества други боеприпаси. Това е предпоставка за възникване на инцидент, коментира още Найденов. Според него самият факт, че щетите са толкова големи, говори че са възможни по-драстични нарушения.
Ако беше само един снаряд нямаше да стане това, заяви той. Най-важно в момента е да се направи оглед на местопроизшествието, посочи още заместник-главният прокурор. Найденов посочи, че има пълно съдействие от страна на собственика на "Барета трейдинг" и "Милитъри продакшън".
Засега пътят за Бургас през Петолъчката и Лозенец остава затворен. По пътя между петолъчката и Лозенец, както и в самото село, ще бъдат поставени табели с нарисувани парчета снаряди и изписан телефон 112. Полицията призова хората, които намерят отсколки, да не ги докосват, а да се обадят на посочения телефон.
Собственикът на складовете е обещал да обезщети хората, чиито имоти са пострадали. Направени са огледи и е установено, че са пострадали 164 жилищни сгради и 5 обществени. Основните поражения са счупване на стъкла и падане на части от тавани, изкъртени врати. Щетите са в най-пострадалото село Лозенец, където има общо около 300 къщи, обясни кметът.
Изчаква се застраховател. В района има психолози, които работят с хората, каза още Андонов.
Дълбок кратер зейнал на мястото на взривения цех край Петолъчката."На мястото на взривения цех в склада за боеприпаси край Петолъчката, има кратер, дълбок 3-4 метра". Това заяви пред bTV окръжният прокурор на Ямбол Георги Ханджиев. "Бетонните стени ги нямаше, сградата, където е бил взрива, я нямаше".
"Нещо страшно е било", потвърди и заместник-министърът на отбраната Валентин Радев. Той три пъти е влизал във взривения завод за боеприпаси с надеждата изчезналите хора да бъдат намерени, но до момента няма никаква следа от тях. "Взривът се е предавал от цех в цех, всичко е унищожено", заяви още Валентин Радев.
Според главния прокурор на Ямбол при изграждането на такива съоръжения отстоянието и преградите между тях не трябва да позволяват взривът от едно помещение да се прехвърли в друго.
Каква е причината и кой е отговорен за станалия взрив - това сега са основните въпроси пред прокуратурата, която дотук е установила, че този склад е проверяван цели шест пъти.