Нашествието на моловете
Кризата не успя съвсем да охлади инвеститорските страсти за строеж на молове и до края на годината в София се очаква врати да отворят още 2 големи търговски центъра.
В момента в столицата на 1000 души от населението се падат 137 квадрата модерни търговски площи. До края на декември с отварянето на новите молове показателят ще нарасне до 215 кв. м. Все още обаче изоставаме от Европа, където средното ниво е между 250 и 270 кв. м.
В момента отдаваемата площ на трите най-големи мола в София The Mall, “Сердика център” и “Мол ъф София” е 140 000 кв. м., а площта на всички търговски центрове в столицата – 188 000 кв. м. След около година в София отворят врати три нови мола с обща търговска площ 185 000 кв. м, което ще изостри проблемите не само с намирането на наемателите, но и с привличането на клиенти.
Отварянето на “Парадайз център” на бул. “Черни връх”, на “Саут ринг мол” до новата наскоро построена отсечка от южната дъга на Околовръстното и на “България мол” на едноименния столичен булевард ще променят пазара на търговски площи, пише в. "Монитор".
Според проучвания на имотни брокери, през по-известните софийски молове минават средно около 35 хиляди души на ден. Едва ли в условията на криза през 2013 г. броят им ще нарасне, но те ще имат много по-голям избор от магазини, които да обикалят.
Нарастването на предлагането на модерни търговски площи в новите молове ще доведе до намаляване на наемите, прогнозират брокери от агенциите за недвижими имоти. От това ще спечелят и търговците, притиснати в кризата от ниските обороти. Мениджърите на големите търговски клиенти ще се надпреварват да привличат по-атрактивни на търговски марки, което е още един плюс за потребителите. Освен на известните марки моловете ще заложат и на разнообразяването на продукта си. Новите проекти залагат на комбинацията от магазини и места за развлечение. В тях ще има заведения, киносалони, игрални площадки.
От трите най-напреднали, най-голям със 190 хил.кв. м РЗП и 83 хил.кв. м отдаваема площ е “Парадайз център”. Според експерти от Forton той ще е пример за трето поколение търговски центрове и ще бъде отворен в края на годината. В него ще има и ледена пързалка, както и закрита зона за развлечения, включваща боулинг, билярд, басейн.
До Коледа се планира да бъде готов и “България мол” на бул. “България”. Изграждането му бе спряно за повече от две години. Инвеститорите - ”Лондон София пропърти” и “Саламанка кепитал”, имаха договор с “Уникредит Булбанк” и “Уникредит банк Аустриа” за заем от 165 млн. евро, но банкерите изискаха допълнителни гаранции за изпълнението. Това наложи оптимизиране на проекта и от него отпаднаха зоните с офиси.
“България мол” ще има 140 магазина на 33 000 кв. м търговска площ. Търговските площи в “Саут ринг мол” ще са 72 000 кв.м. Най-вероятно молът ще отвори врати през 2013 г. Основният плюс на този търговски център ще е изгледът към Витоша и панорама към София. Мениджърите на проекта се надяват в него да идват повече клиенти от заможните съседни квартали Бояна, Драгалевци и Симеоново.
Клиентите търсят всичко на едно място
Потребителят у нас свикна и търси добрите търговски центрове, където всичко е под един покрив, сочи анализ на Forton. Малкото свободно време, с което разполагат, пренасочи потребителите до места с достъп голям избор на стоки и услуги. Пазарът на търговски площи продължава да се развива в България, като се обсъждат се нови формати и тенденции, дискутират се успешните формули, смятат от консултантската компания. В момента страната ни е на едно от последните места в Европа по изградени модерни търговски площи.
След 2010 г. инвеститори и търговци преосмислиха своите планове за развитие, наблюдавайки пазара и успешните формати. Благодарение на това следващото поколение търговски центрове успя да подготви нови концепции и акцентира върху новите тенденции като повече място за забавление за цялото семейство, локации с по–висока покупателна способност, по–големи открити площи и тераси, успешни ключови наематели и великолепен дизайн на вътрешното и външното пространство. Откриването на последните търговски центрове след края на 2012 г. ще доведе до затишие на пазара, прогнозират от Forton.
Забавените градежи се увеличават
Кризата на пазара наложи забавяне на завършването на няколко проекта за молове в София. 2 от тях може и да отворят врати до края на следващата година. Единият е “Мега мол” в жк “Люлин”, а другият е комплексът на мястото на бившия завод “Балканкар Средец”, близо до бул. „Цар Борис ІІІ”. Ако това наистина стане, се очаква пазарът на модерни търговски площи в София да се пренасити поне за 2 петилетки напред, прогнозират брокери.
Конкуренцията на пазара на молове остава жестока и някои от проектите за търговски центрове вече се провалиха. През 2011 г. съдия-изпълнител изкара на публична продан два съседни терена в кв. “Хладилника”, върху които “Екобилдинг ДВ” искаше да прави „ДВС Мол” с РЗП от над 39 000 кв. м. Терените са обявени за продан от ОББ, която през 2008 г. отпуска заем за 1.8 млн. евро на “Екобилдинг”, но фирмата спряла да плаща вноските.
Вторият мол - “Сити център” срещу хотел “Хемус”, има проблеми със запълването на площите. ансовете му за съживяване ще нараснат след отварянето на станция на метрото при НДК, смятат брокери.
В Бургас централните магазини опустяват
Наемите в моловете в Бургас падат до 20-25 евро на кв. метър, а магазините по централните улици опустяват.
Предстои да отвори и молът „Странд Бургас”, където ще има над 100 магазина, 14 заведения за хранене, кино, боулинг и голям детски център – или тук е предвидено да се съчетае в голяма степен удобството за прекарване на свободното време с шопинг. Собствениците са съобразили, че в близост са големите магазини като „Техномаркет” и „Бургас плаза” и затова са решили да наблегнат на свободното време – около 35% от общо 30 000 кв. метра търговска площ е предвидена за такива обекти.
Освен това този мол е проектиран на едно ниво и комбинира удобството на пешеходната търговска улица от една страна, а от друга страна спестява от разходите за експлоатация на обекта.
Наемите на централната търговска улица „Александровска” са паднали с 20%, а в близките странични улички има доста празни търговски помещения. Според брокери от агенция „Титан-Недвижими имоти” празните помещения са на пазара от няколко месеца. „Туристите – и българи, и руснаци, и англичани, са големи купувачи и затова през лятото търговията ще задържи използването на тези площи, но очакваме съвсем друга картина през есента”, коментира управителят на агенцията Атанас Райков.
По думите му досега в центъра ако се опразни помещение, веднага се намира друг наемател, но ситуацията с присъствието на новите молове вече е различна и пазарът се измества към тях.
Във Велико Търново строеж се точи 7 години
Засега старопрестолният град е само с един мол. Кризата замрази проект в центъра
Преди 6-7 години започна изграждането и на втори мол в центъра на Велико Търново на десетина метра от сградата на съдебната палата. Всъщност сградата за бъдещия мол беше вече изградена години преди това и предназначена за централен клон на една от фалиралите в края на 90-те банки. Сградата бе купена от местен бизнесмен и започна усилено строителство. След това обаче кризата удари инвеститорите и строежът, макар и почти готов, беше временно замразен за по-добри години.
В работещия в периферията на града „Централ мол – Велико Търново” почти всички търговски площи са заети. По-голямата част от тях са магазини и щандове за продажба на мобилни телефони, черна и бяла техника, парфюмерия и козметика, хранителни стоки, книжарница, дрехи и обувки. Останалите са щандове на които се продават продукти на известни световни марки. Има няколко модерни киносалона и зала за боулинг, както и широк и удобен подземен паркинг. Редовно се организират промоции и концерти на известни изпълнители. Заради това, че се намира на неудобно място в края на града обаче, търновският мол не се радва на особено голяма посещаемост особено през деня.
Наличието на мол във Велико Търново не оказва особено голямо влияние върху наемите на търговските площи в старата столица. Заради кризата и многото фалирали магазини през последните няколко години наемите рязко намаляха
Помещение от 70 кв. м на главната улица в старата част на града сега се отдава под наем за 1200 лв. на месец. За сравнение преди три години цената му би била най-малко 1000 евро. Най-голям е броят на празните търговски помещения в старата част на града и в кварталите. Единствено в най-оживената част между съдебната палата и Самоводската чаршия наемите все още успяват да запазят някаква относителна стабилност. Помещение от 35-40 квадрата в тази част се предлага за 800-1000 лв. За да избегнат високите наеми по главната улица обаче, голяма част от търговците започнаха да прилагат различни хитрини
Едната от тях е да отварят магазини в съседните на главната улички. След това поставят на главната улица табела с указателна стрелка и надпис: „Магазин за дрехи втора употреба на 20 м вдясно“. Наемът, който заплащат за помещението в съседната на главната улица, е поне наполовина по-нисък. Някои от търговците пък предлагат под наем готови обзаведени магазини и кафенета само за да има кой да ги поддържа и да не се принуждават да ги затварят.