Велики изобретения, чието създаване приписваме на погрешен човек
Великите изобретения често се приписват на гениалния ум на конкретен човек. И често грешим, тъй като зад създаването им стои трудът на много учени. Нека видим някои заблуди кой е истинският изобретател на:
... телефона
Вероятно първото име, за което се сещате е Александър Бел. Патентът за удивителния апарат е даден на Бел през 1876 г. след съдебен спор над 30 изобретатели, които твърдят, че техни открития са ползвани за устройството. По-особен е случаят с Алиша Грей. Той подава молба за патент на почти същото устройство, с почти същото име, в същия ден, в който и Бел. Но тъй като Бел е подал молбата си 2 часа по-рано, а според някои платил и подкуп, получава патента. Щастливият двучасов Случай решава да даде на Бел световна слава и богатство, а името на Грей да потъне в забрава.
...лампата
Томас Едисън осъвършенства електрическата лампа, но далеч не е неин изобретател. Първите електрически лампи датират още от 1802 г., създадени са от британския учен Хъмфри Деви и се ползвали в рудниците.
...откривателят на ХИВ
За откриването на ХИВ инфекцията спорят Франция и САЩ, като спорът прераства и на държавно ниво. В името на историческата правда трябва да признаем, че групата на проф. Люк Монтание от Франция първа публикува изследвания за болестта, а групата на Робърт Гало от САЩ първа й прави подробно описание, свързвайки я с вируса на СПИН. Споровете продължават и до наши дни.
...първият аероплан
Понякога спорове предизвиква не само изобретателят, но и самото изобретение. Ако за аероплан се смята всяко изобретение, способно да се движи по въздуха, то за негов създател трябва да се смята Жан Франсоа дьо Розие- изобретателят на балона. Ако поставим условието устройството да е по-тежко от въздуха, трябва да благодарим на Джордж Кейли- изобретател на планера. Ако поискаме да има и механика, за изобретатели трябва да смятаме Орвил и Уилбър Райт.
...радиото
Никола Тесла е първият, който успява да предаде радиосигнал и заедно с Оливър Лодж създават първообраза на радиоприемника. Хърватинът обаче не успява да комерсиализира изобретението, затова за негов създател днес смятаме Гилермо Маркони- първият, който поискал патент.
...камерата
Най-старият филм, открит на лента, е 2-секундният „Разходка в градината“ nа Луи льо Пренс от 1888 г. (виж видеото). Много учени смятат, че той, а не братя Люмиер, трябва да бъде смятан за създател на камерата.
... калкулатора
Двама велики математици спорят за това изобретение: Исак Нютон и Готфрид Лайбниц. Лайбниц официално представя своето изобретение три години преди Нютон, но колеги и приятели на Нютон го обвиняват в плагиатство. Симпатиите впоследствие изглежда се накланят към Нютон, но историята е решила да даде и на двамата по неща. Тя признава Нютон за „баща на класическата физика“, а Лайбниц – за баща на интегралното и диференциално смятане. Самата теорема носи името и на двамата учени.
...кой е първият изследовател, достигнал Северния полюс
Претендентите са двама: Фредерик Алберт Кук и Робърт Пери. Докато Кук жъне слава, твърдейки, че експедицията му до Северния полюс е била успешна, но забавена от суровата зима, се появява Пери . Пери, който също е предприел пътешествие до Северния полюс, твърди, че разказите на Кук нямат много общо с действителността и именно той първи е стъпил там. Тъй като Пери има известно медийно влияние, скоро успява да разобличи Кук и да накара всички да се усъмнят в умственото му здраве.
Но науката не разполага с доказателства за посещението на Северния полюс на нито един от двамата.
... съвременните автомобилни чистачки
Чистачките, които работят на определен интервал и при определени условия, са създадени от Робърт Кернс през 1964 г. Той се опитва да събере средства за патент, но по това време никой не вярва в идеята му. Междувременно за изобретението научават от Ford и започват да поставят чистачки на всичките си автомобили. Кернс завежда дело, но съдебните спорове продължават чак до 1995 г. Той печели процеса срещу автомобилния гигант, но каква полза?