Christian Science Monitor: Взривът на автобус-защо Иран, защо- в България?
Най-малко осем израелски туристи загинаха и десетки бяха ранени по време на терористичния атентат в България. Както знаем, автобусът с туристите бе взривен в летището в Бургас, на което пристигат много туристи, съобщава американският Christian Science Monitor.
Туризмът носи на България сериозен икономически доход. През миналата година страната със 7 млн. души население бе посетена от 8.7 млн. чуждестранни гости и почти 140 000 от тях са израелци. България се ползва с репутацията на евтино място за почивка, където можеш да организираш сватба и да играеш хазартни игри, съобщава изданието, цитирайки българския журналист Петър Карабоев.
Когато през януари бе осуетен опит за взрив на автобус, в който към зимните курорти пътуваха израелски туристи, мерките за сигурност бяха затегнати. Този инцидент бе свързан с четвъртата годишнина от убийството на Имад Мугния- ливански терорист от „Хизбулла“.
Популярността на България сред израелците, а също и липсата на опит в борба с терористичното насилие са вероятната причина тази страна да стане мишена на терористите. По думите на журналиста и автор на книги за българските евреи Антъни Георгиеф (Anthony Georgieff) „това можеше да се случи във всяка точка на света, но България е особено уязвима, доколкото в полицията антитерористичната дейност не е развита“.
Посткомунистическа България не познава тероризма. Последният терористичен акт в страната е в средата на 80-те години, по време на сблъсъците между комунистическия режим и турското мюсюлманско малцинство. Най-известно е взривяването на влак, близо до София, но и до днес се спори дали става дума за турски терористи или за агенти-провокатори от Службите.
България и нейната етническа структура
Christian Science Monitor припомня, че мюсюлманското население на България е около 10% според последното преброяване. „Но мюсюлманското население в голямата си част е мирно и умерено“, допълва щатското издание. „Религиозният екстремизъм е рядко явление на Балканите, въпреки че етническите проблеми често се изострят от религиозно разногласия. Има съобщения за клетки на джихатисти и дори учебни центрове за терористи в Македония, Косово и Босна, но това не оказва никакво влияние върху обикновеното население, а България като цяло винаги е била пощадена“.
В същото време малката еврейска общност в България е добре интегрирана, официално тя наброява 5 000 души, но ако не се броят смесените бракове, евреите в България са около 2000- това е най-малкото етническо малцинство в България. Много българи симпатизират на Израел. Отчасти това може да се обясни с тяхната гордост за времето на Втората световна война, когато под натиска на населението, обществени организации и Българската православна църква депортацията на евреи е спряна.
Израел вече сочи чуждестранните играчи
Израел вече сочи чуждестранни играчи.: Техеран и „Хизбулла“.В страната случаят се свързва с 18-ата годишнина от атентата в Буенос Айрес, когато загинаха 85 души. Christian Science Monitor припомня, че през последната година имаше няколко опита за атаки на курорти, посещавани от израелци, но повечето бяха осуетени. Тел Авив обвинява Техеран в причастност към всички нападения. Иран пък обвинява Израел, че спонсорира тайна кампания за унищожаване на неговите учени- ядрени физици и нападения срещу военните му обекти.
Някои анализатори смятат, че в настоящия акт може да е замесена „Хизбулла“, която иска да отмъсти за убийството на Мугния през 2008 г. Военният ръководител на „Хизбулла“ водеше военната кампания срещу Израел през 2006 г., а проиранската ливанска партия обвинява Израел за взрива на автомобила му през 2008 г. в Сирия.
Въреки това- рано е да се приписва отговорност на когото и да било, смята сопециалистът по Иран Меир Джаведанфар.
„Несъмнено, обвиненията на Нетаняху по адрес на Израел ще доведат до ескалация на напрежението“ смята той.-“Ако се установи, че зад тези действия наистина стои Иран, то ситуацията ще се изостри още повече“.