Отново има нещо гнило при акциите на Химимпорт
Много неща не са както трябва на родната фондова борса и това, разбира се, са научили всички участници на пазара - по един или друг начин. Като финансов сайт ние от Profit.bg продължаваме да следим и да информираме, когато открием някакъв пазарен дефект.
В не толкова далечната 2009 г., почти на същата дата като днешната (13 август), публикувахме материалът „Безрисков арбитраж вече е възможен и у нас“, като основни действащи обекти в него бяха обикновените и привилегированите акции.
Тогава цената на обикновените акции на Химимпорт се търгуваха при по-високи нива от привилегированите акции на холдинга, което определено класифицирахме в графата безрисков арбитраж.
Днес двата типа акции отново са замесени в не особено пазарна взаимовръзка. Ситуацията обаче е напълно противоположна. Обикновените акции на холдинга са близо наполовина на цената на привилегированите.
На какво се дължи това?
Явно на значителния интерес към привилегированите, акции които носят дивидент. В същото време, при обикновените акции през последните седмици е налице сериозно предлагане, от значителен акционер, който натисна сериозно цената надолу, предвид на относително тънкото търсене.
Утре на общото събрание на холдинга ще бъде гласуван гарантиран дивидент в размер на 17.7 милиона лева на собствениците на този род акции, или нетен дивидент за физически лица от 18.98 стотинки на акция.
Въз основа на размера на дивидента и цената, при която се търгуват днес, това означава дивидентна доходност в размер на близо 11.9%, което е един много добър процент.
Право на такъв дивидент ще имат акционерите, придобили акции две седмици след общото събрание.
Проблемът не е в цената на привилегированите акции, (предвид на изключителната им дивидентна доходност, съпоставена с тази на останалите компании и алтернативните форми на спестявания, като банкови депозити) а в голямата разлика в цените на тези акции с обикновените.
Както се вижда от една по-дългосрочна графика, за 3 години цените между двата типа активи са варирали в изключително тесни граници, често ограничени до размера на дивидента плюс малка надбавка.
Това обаче драстично се променя през последните шест месеца, когато темпът на понижение на обикновените акции е в пъти по-висок от този на привилегированите.
За посочения период обикновените акции губят над 40% от стойността си, докато привилегированите поевтиняват с едва близо 16%.
Можем да кажем, че това е най-голямата им разлика в исторически план, което определяме това като пазарен дефект.
Нормално е тези акции да се търгуват с премия спрямо обикновените, която дори да е по-голяма от размера на дивидента (поради наличието на гарантиран такъв), но премия от 100% между обикновените и привилегированите изглежда пресилена.
Ако приемем, че привилегированите акции са справедливо оценени, то пред обикновените определено има сериозен потенциал за ръст, ако спредът тръгне да се стеснява.
На един нормално развит пазар инвеститорите, залагащи на стесняване в разликата между цените на двата типа активи, биха купували обикновени акции и продавали привилегировани (като печалбата им в такъв сценарий ще е в размер на стеснилия се спред между цените на двата типа акции).
Тъй като късите продажби не са допустими, то инвеститорите, залагащи това да се случи, могат да заменят притежаваните от тях привилегировани акции с обикновени (продавайки първите и купувайки вторите).
Инвеститорите пък, които обмислят спекулации с привилегированите акции на компанията след общото събрание, когато разпределението на дивидент ще е вече факт (ако, разбира се, бъде одобрено), трябва да внимават от сценария акциите да регистрират по-голям спад от размера на дивидента, който ще получат (ако обмислят продажбата им, когато те вече нямат право на дивидент).
Това би им донесло реална загуба плюс перспективата да получат дивидента си след известно време - период, през който няма да могат да разполагат изцяло с вложените си средства.
* материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции