Българи и румънци от 150 професии получават шанс за работа във Франция
Френското правителство реши да разгледа хипотезата за предварително отменяне на временните мерки, ограничаващи достъпа на българи и румънци до трудовия пазар на страната. "Отворен" обаче е вече пазарът за 150 професии. Това стана ясно вчера на междуминистерско заседание под председателството на премиера Жан-Марк Еро.
Текстовете на общността разрешават такива ограничителни мерки до 31 декември 2013 г. най-късно. На заседанието бяха обсъдени операциите по разтурване на незаконните ромски лагери и интегрирането на ромите, които идват предимно от България и Румъния, чрез труд, съобщиха от френското правителство, цитирано от БТА.
Правителството иска да започне разговори с родните страни на ромите и ще поиска от кипърското председателство на ЕС въпросът да бъде вписан в дневния ред на следващата среща на Съвета на Европейския съюз.
По думите му, правителството ще засили борбата срещу мрежите, експлоатиращи мизерията на хората (проституция, просия, използване на деца и т.н.), чиито жертви са малолетни.
За да се помогне на приобщаването чрез работа, списъкът на професиите, достъпни за румънски и български граждани се разширява и данъкът, дължим от работодателя на Френската служба за имиграция и интеграция за тях, ще бъде премахнат.
Специализираният сайт за наемане на работа на чужденци Migration Conseil помести списък на 150 професии, за които след приетото решение на правителството работодателите във Франция вече не са длъжни да търсят кандидат на френска територия. Тази мярка обаче остава препоръчителна, се казва в съобщението.
Секторите, в които се отваря възможност за работа за българи и румънци, са: строителство, хотелиерство, ресторантьорство, хранителен сектор, земеделие, морски флот, риболов, морски риболов, механика, обработка на метали, електроенергия и електроника, поддръжка, промишлени инженери, транспорт, логистика, туризъм, промишлени процеси, гъвкави материали, дървообработване, графична индустрия (лека промишленост), ръководство, управление на предприятия, информатика, изследвания и проучвания, банки и застраховане, търговия, здравеопазване, социална, културна и спортна дейност.