МФ регистрира рекордно ниска доходност по емисия 7-годишни еврови ДЦК
Министерството на финансите регистрира нов исторически минимум по доходността на дългосрочни държавни ценни книжа (ДЦК), информираха от Министерството на финансите.
На провелия се на 10 септември аукцион за книжа от 7-годишна емисия, деноминирана в евро, постигнатата среднопретеглена доходност е 2.91%, а предложеното и одобрено количество е за 30 млн. евро.
Това е третото преотваряне на емитираните на 18 януари 2012 г. книжа, с падеж 18 януари 2019 г., като след този аукцион общата номинална стойност на емисията достигна 95 млн. евро. При пускането й в обращение в началото на годината доходността по тези ДЦК беше 4.45%, а при преотварянето й през март достигна 4.21%.
С постигнатите на 10 септември 2012 г. параметри се запазва тенденцията за намаляване на доходността на българските дългосрочни държавни ценни книжа. На 13 август 2012 г. беше отбелязано и рекордно понижение на доходността до 4.12% на референтната за определяне на дългосрочния лихвен процент 10.5-годишна емисия ДЦК.
В последвалите сделки на вторичен пазар доходността достигна дори до 3.88 на сто. Така само в рамките на по-малко от месец два пъти бе регистрирана най-ниска доходност по различни емисии дългосрочни български облигации.
Друг положителен индикатор на провелия се на 10 септември аукцион е значителното стесняване на спреда спрямо считаните за безрискови германски федерални облигации. Регистрираният спред спрямо германските бундесбондове със сходен матуритет е около 210 базисни точки, като това е една от най-ниските стойности, постигани на първичен пазар в този матуритетен сегмент.
Доходността на аукциона е по-ниска и от текущата доходност на облигации със сходни характеристики на Словения (6.20%), Унгария (6.18%), Хърватия (5.78%), Испания (5.25%), Италия (4.50%),Турция (3.50%) и други страни.
На аукциона за пореден път беше отчетен висок инвеститорски интерес. Общата стойност на заявените поръчки достигна 110.46 млн. евро, като коефициентът на покритие е 3.68. Това е най-високата стойност на този показател, отбелязван по тази емисия.
Много активно участие на аукциона показаха, освен пенсионните фондове, които придобиха половината от предложеното количество, и банките, които записаха около 39%, застрахователните дружества - 8%, договорни и гаранционни фондове и други – 3%.