Германският съд одобри Европейския механизъм за стабилност
Германският конституционен съд (КС) разреши приемането от Берлин на последните механизми за спасяване на еврозоната, слагайки край на голямата несигурност във връзка с управлението на финансовата криза.
С това много очаквано решение осемте съдии дадоха зелена светлина на германския президент Йоахим Гаук да подпише тестовете, превръщайки ги в закон, за бъдещия Европейски механизъм за стабилност и Пакта за стабилност, приети от парламента на страната в края на юни.
Те заявиха, че противно на упреците в шестте иска, заведени от депутати от радикалната левица Линке, един консервативен депутат и една асоциация, законът, одобряващ Европейския механизъм за стабилност, "до голяма степен съответства на изискването на Конституцията бюджетният суверенитет да остане в ръцете на Бундестага".
В същото време германските върховни съдии, които заседават в Карлсруе, определиха лимит за финансовото участие на Германия във финансирането на механизма, като постановиха, че то не трябва да надвишава дела на страната в капитала на фонда или 190 млрд. евро.
Увеличаване на тази сума ще бъде възможно само с одобрението на германския парламент, уточниха съдиите, като поискаха от Бундестага (долната камара) и Бундесрата (горната камара) да бъдат изцяло информирани за всички дискусии, съобщи БГНЕС.
"Втората камара на Федералния Конституционен съд отхвърли възраженията, че ратифицирането на Европейския механизъм за стабилност (бъдещия постоянен спасителен фонд на еврозоната) може да бъде одобрено, само ако някои условия бъдат гарантирани в съответствие с международното право", обясни съдът.