Повтаря ли се историята?
През първата седмица на октомври станахме свидетели на изключително позитивен технически сигнал за началото на силен възходящ тренд на индекса на сините чипове – а именно минаване на 50-дневната пълзяща средна над 200-дневната такава.
Това известно в техническите среди като „златно пресичане“ и дава повод на привържениците на тезата, че този тип анализ е приложим и за БФБ, да очакват силно повишение през следващите месеци.
Кои акции ще се представят по-добре при такова повишение?
Верни на техническия анализ и на схващането за повтаряемост на историята, ще погледнем как са се представяли компаниите-компоненти на индекса при предходни силни повишения.
През последните четири години откриваме три периода, в които индексът SOFIX е регистрирал по-голям от 20% ръст:
* справка Profit.bg
Средното повишение на индекса на сините чипове за най-добрите три месеца през последните четири години е 31.8%, като най-слабо е представянето му при последния период, когато е регистрирал ръст от малко над 20% - декември 2010 – февруари 2011 година.
Както виждаме, най-поскъпващите средно за посочените три периода са акциите на банковите компании от индекса – ЦКБ и ПИБ, следвани от М+С хидравлик, Каолин, Софарма, Монбат, Химимпорт и Еврохолд България с повишения по-големи от това на индекса.
Сега разбира се е време да видим как се движат нещата от дъното до момента, ако приемем, че такова има, и ще станем свидетели на силен ръст на индекса, макар и при очаквано разтегляне на ръста в рамките на повече от три месеца.
Близо три месеца и малко са минали от дъното на SOFIX при ниво от 289 пункта през юли. От тогава насам индексът се е повишил с 11.7%. Прави впечатление обаче, че компаниите с трите най-големи средни повишения при посочените периоди са се представяли изключително слабо през този период на повишение с нараствания от съответно 4, 4.05 и 4.5%.
Най-добре представящата се за последните три месеца компания е Булгартабак-Холдинг, която всъщност е с най-слабо средно повишение през периодите в таблицата по-горе.
На второ място е Каолин, с ръст от 26.7%, която заема четвърта позиция в моментите на силен ръст за индекса.
Акциите на Химимпорт пък са най-зле представящият се компонент от индекса, като за посочения период те са поевтинели с 13.8% и са една от двете компании заедно с Еврохолд, донесли загуба за инвеститорите на фона на повишението на индекса.
Дали това ще даде добър догонващ потенциал при двете позиции, при по-нататъшен ръст на индекса, или спадът им е свързан със специфични фактори, които ще ги направят най-зле представящите се компоненти при ръст, предстои да видим.
* материалът е с информационен характер и не е съвет за покупка, или продажба на ценни книжа