Плевнелиев: Ако Иванчо е решил да се жени, няма нужда от референдум
Проблемът за влизането в Шенген не е в България. Тази идея лансира президентът Росен Плевнелиев в отговор на въпрос защо страната ни все така е на шенгенската опашка и разглеждането на присъединяването на България и Румъния бе отложено.
„Категорично мога да заявя, че проблемът не е в България. Това, че Европейската комисия (ЕК) е насрочила извънреден доклад за Румъния към края на тази година, е оправдало донякъде и нагласите на държавите. Но ние сме един пакет и като пакет ще влезем. Двуфазисният вариант за влизане е приемлив за нас и Румъния, но очевидно трябва да изчакаме Румъния да си свърши работата”, обясни държавният глава.
Според Плевнелиев Европейската комисия е направила голямата разлика, като е насрочила доклада за Румъния до края на годината, а за България в края на следващата година.
Вътрешният министър Цветан Цветанов пък каза, че "за голямо съжаление, станахме жертва на вътрешнополитическите дебати в някои европейски страни".
"С колегата от Румъния взехме думата, за да заявим, че толкова време, след като сме изпълнили всички изисквания и сме надградили много от установените стандарти за членство в Шенгенското пространство, дори охраняваме по-добре границите от някои "стари членки" на ЕС, чакаме политическото решение", добави Цветанов, цитиран от БТА.
Президентът Плевнелиев се изказа и по особено наболялата тема - референдума за АЕЦ „Белене”. По повод промените във въпроса за предстоящия референдум за ядрена енергетика Плевнелиев заяви, че е благодарен на политическите партии, че са се съобразили с аргументите, показани от неговата институция.
"Ако Иванчо е решил да се жени за Мария, няма защо да организираме референдум. Референдумите не са удобно извинение за политиците да избягат от отговорност", коментира той, цитиран от bTV.
„Призовавам, след като имаме вече въпрос, който е конституционен и приемлив, на българските граждани да се даде максимална информация”, продължи президентът. Според него дебатът в парламента не трябва да приключи след формирането на въпроса.
"Имаме първия референдум, трябва да бъде успешен, не защото отговорът ще бъде "да" или "не", а защото ще го направим честно към българските граждани. Всички цифри, данни, параметри и мнения трябва да се сложат на масата", заяви държавният глава.