Често се изненадваме от скоростта на най-новия компютър или смартфон, но суперкомпютрите, които правят най-сложните изчисления в света, засенчват всякаква потребителска електроника.

Тези суперкомпютри са невероятно мощни. Те свързват хиляди процесори, за да постигнат невероятна изчислителни скорости, измервани в петафлопове. Един петафлоп се равнява на 1 квадрилион операции в секунда. За сравнение това е над 12 000 пъти по-бързо от един MacBook Pro например, пише Business Insider.

Най-бързият компютър в света в момента се намира в САЩ. Той носи името Sequoia и се намира в лаборатория на Министерството на енергетиката в Калифорния. Компютърът достига скорост от 16 петафлопа, когато е изготвяна класацията през юни.

Друг американски суперкомпютър, носещ името Titan, който достига върхова скорост от 20 петафлопа, е на път да детронира Sequoia като най-бързата машина.

Ето и кои са десетте най-бързи компютъра в света:

10. Nebulae

Скорост: 1.27 петафлопа

Създаден през 2009 г.

Страна: Китай

Nebulae се намира в Националния изчислителен център в Шенжен, Китай, и се използва за геологични проучвания, проучване на петролни полета, космически проучвания и авиационна радиоелектроника.

9. Curie

Скорост: 1.36 петафлопа

Страна: Франция

Създаден през 2012 г.

Суперкомпютърът Curie е създаден от френска организация на име Grand Equipment National de Calcul Intensif. В момента част от работата му включва симулация на създаването на вселена с цел откриване на произхода на живота.

8. JuQUEEN

Скорост: 1.38 петафлопа

Страна: Германия

Създаден през 2012 г.

JuQUEEN се намира в Jülich Research Centre в Германия. Супермашината се използва за компютърни науки, инженерство, климатология и физика.

7. Fermi

Скорост: 1.73 петафлопа

Страна: Италия

Създаден през 2012 г.

Суперкомпютърът Fermi е собственост на Cineca, изчислителният консорциум от 54 университета. Той се намира в западните покрайнини на Болоня. Работата, с която се занимава компютърът, ще допринесе за напредък в сферата на устойчивата енергия, транспорта, климатичните промени и здравеопазването.

6. Tianhe-1A

Скорст: 2.56 петафлопа

Създаден през 2010 г.

Страна: Китай

Компютърът се намира в Националния център по изчисления в Тианджин и се използва в сферата на петролните проучвания, слънчевата енергия и симулации на летателни апарати. Китай в момента разработва Tianhe-2, който според страната може да достигне скорост от 100 петафлопа в секунда до 2015 г.

5. SuperMUC

Скорост : 2.89 петафлопа

Създаден през 2012 г.

Страна: Германия

SuperMUC е собственост на Leibniz Supercomputing Center в Германия. Машината работи по научни проекти в три дисциплини, между които астрофизика; инженерство и енергетика и химия и материали.

4. Mira

Скорост: 8.16 петафлопа

Създаден през 2011 г.

Страна: САЩ

Националната лаборатория Аргон към Министерството на енергетиката на САЩ използва суперкомпютъра Mira, за да изследва климатичните промени, да проектира по-ефективни батерии за електрически автомобили и да проучва еволюцията на вселената.

3. Компютърът K

Скорост: 10.51 петафлопа

Създаден през 2011 г.

Страна: Япония

Компютърът се намира в института за компютърни науки Рикен в Кобе. Той се занимава с проучвания, свързани с предотвратяването на природни катастрофи, климатични промени и метеорология.

2. Sequoia

Скорост: 16.32 петафлопа

Страна: САЩ

Създаден през 2012 г.

Намира се в Националната лаборатория Лорънс Ливърмор към Министерството на енергетиката на САЩ.

Суперкомпютърът Sequoia симулира тестове на ядрени оръжия, така че вече да не се налага те да бъдат правени на практика. Системата също така гарантира сигурността и готовността на американските ядрени оръжия.

1. Titan (Неофициално)

Скорост: 20 петафлопа

Създаден през 2012 г.

Страна: САЩ

Националната лаборатория Оук Ридж към Министерството на енергетиката на САЩ подсили суперкомпютъра Jaguar (който преди това беше на 6-о място в класацията през юни). Сега името му е Titan, а този суперкомпютър ще бъде 10 пъти по-мощен от своя предшественик. Titan ще използва невероятната си мощ, за проучването на алтернативни енергийни източници, ефикасни двигатели, климатични промени и да идентифицира нови материали.