Зоната на еврото се готви за седмица под голямо напрежение: от една страна е Гърция, която е на път да се задуши и отчаяно се надява да й бъде отпусната животоспасяваща помощ; от друга - мащабните социални протести в сряда в Европа, чиито жители не приемат мерките за икономии.

Положението в Гърция ще е централната тема на съвещанието на министрите на финансите на еврозоната в понеделник в Брюксел, макар да не се очаква решение за деблокирането на помощта от 31.5 млрд. евро, която се бави от юни.

Зоната на еврото очаква доклада на експертите на Тройката, представляващи главните кредитори на Атина (ЕС, ЕЦБ и МВФ). Докладът се очаква от седмици и в него трябва да бъдат отразени както новите мерки за икономии, взети от Гърция в замяна на помощта, така и данните за състоянието на дълга й, който нараства, а това означава отдалечаване от целта до 2020 г. той да бъде сведен до 120% БВП на страната.

Очаква се докладът да бъде предаден много скоро на представителите на еврозоната, дори преди понеделник, заяви в петък европейски представител, но ще е нужно време той да бъде проучен, съобщи БГНЕС.

За зоната на еврото проблемът е извънредно сложен, защото, освен анализ на задълженията, поети от Гърция, трябва да се обмисли и как на Атина да бъдат дадени - както тя иска - още две години, за да се справи успешно с бюджетните съкращения. Това има цена и ще струва допълнително между 20 и 30 млрд. евро.

Въпреки тези трудности, няма да има неочакван или предварително обмислен фалит на Гърция, увери европейски представител, пожелал анонимност, с което опроверга опасенията, че Атина може да обяви фалит. Може да бъдат постигнати "частични споразумения", за да се отговори етап по етап на нуждите от финансиране на Гърция, добави европейски депутат.

Гръцкият премиер Андонис Самарас неотдавна размаха заплахата от фалит, като изтъкна, че страната му ще се окаже в невъзможност да посрещне плащанията си на 16 ноември, ако не получи свежи пари. На тази дата Атина трябва да направи плащания от 4 млрд. евро по заеми.

Изправена пред колебанията на кредиторите си, Гърция направи в петък изпреварващи стъпки, като се реши на извънреден заем, който ще послужи за изплащане на част от задълженията й. Страната ще се опита да събере във вторник над 3 млрд. евро за краткосрочни плащания.

Гърция прави това, което има да прави, и Европа ще направи същото, траншът от помощта ще бъде отпуснат – увери в петък гръцкият финансов министър Янис Стурнарас, като уточни, че Атина очаква "политическа декларация" в този смисъл на срещата на еврогрупата.

Дотогава Гърция трябва да потвърди ангажиментите за строги икономии, като прие бюджета си за 2013 г. Депутатите вече гласуваха през седмицата нов план за икономии за над 18 млрд. евро до 2016 г., въпреки протестите на повече от 70 000 демонстранти пред парламента.

В Европа недоволството срещу затягането на коланите расте. По призива на Европейската конфедерация на профсъюзите близо четиридесет организации от 23 страни ще участват в сряда в ден на действия. Те искат от европейските водачи да вземат мерки срещу голямата безработица и да отговорят на социалните тревоги на гражданите.

Време е да се чуе какво имат да кажат гражданите и трудещите се и да се промени посоката, заяви генералният секретар на конфедерацията Бернадет Сегол. Като сееш икономии, жънеш рецесия, увеличаване на бедността и социална безизходица, посочи тя.

В сряда ще има стачки в Испания, Португалия, Гърция и Италия – четири страни, тежко пострадали от кризата. Планирани са демонстрации във Франция и някои източноевропейски страни като Полша и Румъния и пред централата на Европейската комисия в Брюксел.

Всичко това ще се състои само 24 часа преди да бъдат публикувани данните за растежа в еврозоната. Очакванията са те да потвърдят, че тя за втори път за три години навлиза в рецесия.