Съдебната система е особено лоша както за местния бизнес, така и за чуждестранния. Такъв коментар направи финансовият министър Симеон Дянков на фона на турбулентните събития около казуса „Марковска” и встъпването в длъжност на конституционните съдии.

Министърът обясни, че с твърдението си за „вредната” съдебна система визира корупцията в сектора и неговата организация като цяло, съобщи bTV.

„И днес имаме примери за това как тази система ни излага като държава. Съдебната власт е важна за бизнес климата. Ако идва инвеститор, особено отвън, не дай си, Боже, ако в сделката стане някакъв проблем, винаги се опира до съдебната система. Това е прагът, върху който се оценява дали бизнес средата е добра или не. Ако имаш съмнения, че тази система е неефективна, бавна, корумпирана и т.н., голяма част от другата бизнес среда – регулациите, всъщност са второстепенни”, смята Дянков.

Той отбеляза, че повдига темата във връзка с факта, че по данъчна система България е номер 1 в Европа и би следвало да привлича огромни инвестиции от чужбина. „Спирачката” се оказват обаче неуредици от типа на лошия имидж на съдебната система.

Според Симеон Дянков, преди време важен фактор за стопирането на инвестиционни намерения е имала лошата инфраструктура, но това вече е преодоляно.

„България винаги беше в карикатури за това колко ни е лоша структурата и голяма част от вицовете, които са свързани с неефективността на правителството в миналото, бяха свързани с инфраструктурата. Това правителство прави много за инфраструктурата, премиерът е много фокусиран върху нея. Това е сектор, в който през следващите години България ще стане една нормална средна европейска държава. През 2014 г. ще се открият най-много обекти”, добави финансовият министър.

Той назова и другата огромна спънка за напредъка на България – демографската криза. „Това е голям проблем, който няма да изчезне, независимо от правителството. Трябва да се съберем – не само едно правителство, а целият парламент, всички социални партньори, и да направим такава реформа, в такава последователност, че който и да дойде следващ на власт, ще я поддържа - така че да знаем, че реформата няма да се лъкатуши или да се връща, а ще бъде стабилна във времето. Но не сме стигнали до това разбиране и разбирателство в социалната система, в здравната система”, отбеляза Симеон Дянков.