Британците се тревожат заради български и румънски имигранти
Британската провинция е заплашена от очакваната вълна от български и румънски имигранти, предупреждават британски депутати, цитирани от в. "Дейли Мейл".
Нуждата от домове, които да приютят новодошлите източноевропейци след премахването на ограниченията за пътуване, ще означава, че трябва да се строят къщи в необработени земи в зеления пояс около британските градове, твърдят депутати на Острова.
Депутатът от Консервативната партия Филип Холобон разкритикува британското вътрешно министерство, че не е съобщило колко имигранти се очаква да се отправят към Великобритания и така да натоварят публичните услуги.
Граждани на Румъния и България ще могат да се преместят във Великобритания, за да работят, когато временните ограничения отпаднат на 31 декември.
"Ще станем свидетели на застрояването на парцели от нашата провинция, за да се настанят милионите новодошли от ЕС, върху което очевидно нямаме голям контрол", заяви депутатът, цитиран от БГНЕС.
Миналата седмица министърът на планирането Ник Боулс заяви, че имигрантските семейства съставляват близо половината от нуждата от нови жилища във Великобритания.
"Факт е, и аз съм критичен към имиграционната политика на последното правителство, че разрешихме населението на тази страна да нарасне драматично. Населението на Англия се увеличи с два милиона души в последните десет година. Сега тези хора живеят тук, сега те са британци и се нуждаят от домове като всички други британци. Факт е, че 43% от новите домакинства, които искат дом, са съставени от имигранти. Не можем да продължаваме така. Нуждаем се от по-малко имиграция и по-голямо строителство на жилища, за да имаме цивилизована страна", заяви министърът.
Боулс допълни, че имигрантите съставляват близо половината от търсенето на жилища и данните показват, че ще са необходими 100 000 нови къщи на година, за да бъдат приютени.
В началото на дебата в парламента Холобон обвини вътрешното министерство в "позорно подценяване" на вероятния брой на източноевропейските имигранти, които биха пристигнали във Великобритания след присъединяването на осем страни в ЕС през 2004 г.
Заради неточните изчисления властите не публикуваха данни за вероятния брой нови имигранти, които биха влезли във Великобритания след отварянето на границите идния месец. "Позор е, че правителството няма да направи изчисления на броя на очакваните имигранти от България и Румъния", заяви Холобон.
"Сплотеността на обществото е под заплаха и едно от първите задължения на правителството е да запази тази сплотеност", заяви консервативният депутат Мартин Викърс.
Министърът на имиграцията Марк Харпър защити решението да не се публикуват данни за очакваните имигранти, като заяви, че правенето на прогнози е "много трудно упражнение", повлияно от редица фактори. "Няма смисъл правителството да си измисля числа, основани на оскъдни данни или предположения", посочи министърът.
Харпър заяви, че правителството е решено да намали броя на имигрантите, които не могат да изкарват прехраната си, с десетки хиляди и подчерта, че обявени миналата седмица данни показват спад с 25% на броя на имигрантите на годишна основа от 242 000 на 183 000.