Годишната реч на Меркел
Германският канцлер Ангела Меркел предупреди сънародниците си, че икономическата среда ще бъде "по-трудна" през 2013 г., отколкото през 2012 г., призовавайки към "търпение" и "смелост" в обръщението си за новата година.
"Икономическата среда няма да бъде по-лесна, а по-трудна през следващата година. Това не трябва да ни обезкуражи, а по-скоро да ни стимулира", каза Меркел в речта си, която ще се излъчи в понеделник вечерта.
Позовавайки се на икономическата криза в Европа, ръководителят на най-голямата икономика в Европа призова към търпение в речта си. Текстът стана достъпен за медиите преди полунощ срещу понеделник, съобщи БГНЕС.
"Реформите, които провеждаме (в Европа) започват да имат ефект. Но ние все още се нуждаем от много търпение. Кризата все още е далеч от своя край", каза канцлерът, според текста, разпространен от пресслужбата й.
Консервативният лидер, който ще се кандидатира за трети мандат на парламентарните избори през септември 2013 г., подчерта, че безработицата е най-ниската в Германия и броят на работните места е най-висок от обединението на страната преди 22 години.
Въпреки че Германия се радва на по-добра икономическа конюнктура, отколкото повечето от европейските й партньори, тя се забави през 2012 година.
Страната има ръст на брутния вътрешен продукт 0.2% през третото тримесечие, след 0.3% през второто тримесечие и 0.5% през първото.
Много икономисти прогнозират спад на БВП през последното тримесечие. Според Бундесбанк, най-голямата икономика в Европа е изправена пред забавяне, дори е възможна кратка рецесия.
Германската централна банка също предвижда почти стагнация на германската икономика през 2013 г. с ръст на БВП от едва 0.4%, след 0.7% през тази година.
Предупреждението на Меркел контрастира с по-оптимистичните настроения на нейния министър на финансите Волфганг Шойбле и на френския президент Франсоа Оланд, които неотдавна твърдяха, че най-лошото от кризата е "зад нас".
Канцлерът призова за по-добър надзор на финансовите пазари. "На международно ниво трябва да бъде направено повече за по-добър контрол на финансовите пазари. Светът не си взе достатъчно поука от ужасната финансова криза от 2008 г.", каза тя.
"Повече никога такава липса на отговорност не трябва да се случи. В социалната пазарна икономика държавата е покровител на реда и хората трябва да имат доверие в това", добави тя.