Икономисти в спор за плоския данък
Експерти настояват да бъде премахнат плоският данък и да се въведе прогресивно подоходно облагане у нас. Това стана ясно на представянето на нова икономическа програма на клуб "Икономисти за нова политика". Според тях именно той е една от главните пречки за възход на икономиката ни.
Специалистите споделят, че няколко години след въвеждането на плоския данък у нас той не е довел до повече инвестиции и приходи и дори е увеличил разделението на бедни и богати.
Според тях този данък е една от най-големите пречки за икономически растеж и е необходимо доходите до 500 лева да не се облагат. Сумите между 2000 и 5000 лева да бъдат облагани с 20%, а над 5000 лева - ставката да бъде 30%.
"След въвеждането на плоското облагане, парите намаляха средно с около 1% от БВП. Това са някъде поне 300-400 милиона лева. Тоест идеята, че това ще доведе до повишаване на събираемостта, не се реализира," смята Ганчо Ганчов от клуб "Икономисти за нова политика"
Според икономисти от Института за пазарна икономика аргументите срещу плоския данък са неоснователни и още година след въвеждането му приходите в бюджета са се увеличили.
"Тези приходи дори не бяха засегнати от кризата. Тоест това беше единствения източник на пари в бюджета, който запази своя дял. Не само дял, но и в абсолютна стойност не беше ударен от кризата," заяви Петър Ганев, цитиран от bTV.
Според Ганев преди 2008 г. заради различните ставки много хора са намирали начин да не плащат данъка си. Докато днес плоският данък без съмнение е допринесъл за една по-стабилна икономика и свиване на сивия сектор.